Oprocentowanie obligacji skarbowych w październiku 2024 roku. Ministerstwo Finansów pokazało ofertę

3 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


W październiku oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych pozostanie na tym samym poziomie co we wrześniu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Tym samym ubiegło miesięczna obniżka była - jak to tłumaczył resort - dostosowaniem do warunków rynkowych.


"W październiku warunki oprocentowania obligacji oszczędnościowych oraz marże w kolejnych okresach odsetkowych pozostawiliśmy na niezmienionym poziomie, jednocześnie zachowując preferencje dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego" - mówi Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie prasowym resortu.


Obligacje skarbowe w październiku. Takie będą stawki


Tym samym stawki obligacji skarbowych będą kształtowały się tak samo jak we wrześniu. A to oznacza, że: Reklama


roczny instrument przyniesie zwrot na poziomie 5,75 proc. - jest on równy stopie referencyjnej NBP - a odsetki od każdych stu złotych będą wypłacane co miesiąc; dwuletnie obligacje dadzą stopę zwrotu na poziomie 5,90 proc. w pierwszym roku oraz wysokości stopy referencyjnej plus 0,15 proc. stałej marży w drugim roku; "trzylatki" będą oprocentowanie na poziomie 5,95 proc. rocznie przez cały okres oszczędzania, przy czym suma, od której będą wyliczane odsetki będzie rosła o zaoszczędzony kapitał przez każde 12 miesięcy; 4-letnie obligacje są oprocentowane w oparciu o inflację. W pierwszym roku stopa zwrotu wynosi 6,30 proc., w każdym kolejnym natomiast stała marża 1,5 proc. doliczana jest do wskaźnika inflacji za rok poprzedni; najdłuższe, bo 10-letnie obligacje działają na podobnej zasadzie co czteroletnie - to znaczy, iż w pierwszym roku oprocentowanie wynosi 6,55 proc., natomiast w każdym kolejny stopa zwrotu wyliczana jest na podstawie wskaźnika inflacji za ubiegły rok, do którego dolicza się 2 proc. stałej marży.


800plus może dać zarobić. Rodzinne obligacje na specjalnych warunkach


Jednocześnie resort finansów przewiduje dwa dodatkowe instrumenty finansowe, które są skierowane do beneficjentów programu 800plus. Chodzi o Rodzinne Obligacje, które można kupić w dwóch wariantach, tj. sześcio- i dwunastoletnich.


Pierwsza forma oszczędzania gwarantuje oprocentowanie wynoszące 6,50 proc. w pierwszym roku oraz 2 proc. stałej marży plus wskaźnik inflacji za rok poprzedni. Druga natomiast jest najatrakcyjniejsza pod względem stopy zwrotu, ponieważ przez pierwszy rok oprocentowanie wynosi 6,80 proc., a w kolejnych wskaźnik inflacji plus stałą marżę 2,50 proc.
Obligacje można kupować bezpośrednio na stronach rządowych lub przez aplikacje bankowe PKO BP i Pekao. Chętni mogą skorzystać także z opcji zakupu przez telefon na infoliniach banków PKO BP i Pekao lub bezpośrednio w ich placówkach.
Idź do oryginalnego materiału