Orlen finalizuje dużą transakcję z Greenvolt Energias, inwestując w energię z wiatru i słońca

2 dni temu

Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen może ostatecznie rozliczyć zakup farmy wiatrowej i czterech wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznie 59 MW mocy zainstalowanej, wartych 460 milionów złotych. Tym samym zeroemisyjny portfel wytwórczy gdańskiej grupy energetycznej powiększy się do 960 MW. Moc zainstalowana OZE należących do Grupy Orlen wynosi około 1,6 GW.

Grupa Orlen jest liderem na krajowym rynku fuzji i przejęć w branży OZE w Polsce. Dzięki nim multienergetyczny koncern miał zrealizować jeden ze strategicznych celów – posiadanie na koniec dekady, ponad 9 GW mocy zainstalowanej w zeroemisyjnych źródłach. Przewidywała to aktualizacja strategii Orlen 2030, przyjęta w lutym 2023 roku jeszcze przez poprzedni zarząd. Obecny kontynuuje (selektywnie) politykę poprzedników. Transakcje realizowane są przez zależną spółkę Orlen Wind 3 oraz Energa Wytwarzanie i Energa Green Development, należące do gdańskiej grupy energetycznej Energa, kontrolowanej przez Orlen.

Polsko-portugalska zielona współpraca

30 czerwca 2023 roku Energa Wytwarzanie podpisała z portugalską firmą Greenvolt Energias Renovaveis przedwstępną umowę na zakup farmy wiatrowej i czterech wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznie 59 MW mocy zainstalowanej, które potencjalnie mogły wyprodukować 111 GWh energii rocznie. Transakcja dotyczyła dwóch projektów OZE realizowanych wówczas w woj. wielkopolskim przez należącego do portugalskiej grupy dewelopera Greenvolt Power:

  • fotowoltaicznego projektu Opalenica, obejmującego trzy przemysłowe farmy o łącznej mocy 22 MW;
  • hybrydowego projektu Sompolno, łączącego lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW i wielkoskalową instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

Planowane OZE miały powstawać w iście olimpijskim tempie. Zawarcie umów przyrzeczonych dla projektu Opalenica planowano już w II kwartale 2024 roku, a dla projektu Sompolno w III kwartale 2024 roku. Finalne rozliczenia miały nastąpić po wybudowaniu elektrowni oraz uzyskaniu koncesji Urzędu Regulacji Energetyki na wytwarzanie energii elektrycznej dla zbudowanych instalacji OZE.

Ostatecznie zawarcie umów przyrzeczonych dla portfolio Opalenica zostało zrealizowane 29 sierpnia 2024 roku. Transakcje dotyczyły nabycia 100 procent udziałów w dwóch spółkach celowych realizujących projekty inwestycyjne: PVE 28 Sp. z o.o. (6,2 MW) oraz VRS 14 Sp. z o.o. (14 MW). Farmy fotowoltaiczne otrzymały koncesje URE 28 czerwca 2024 roku.

Opóźnienia względem harmonogramu

Dla portfolio Sompolno zamknięcie transakcji zmieniono na I kwartał 2025 roku, a więc choćby pół roku później w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Być może nie będzie trzeba czekać aż tak długo. 31 grudnia 2024 roku spółka projektowa VRW 11 Sp. z o.o. dostała 20-letnią koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej z instalacji OZE, obejmującego: farmę wiatrową o mocy 27,12 MW i farmę solarną o mocy 9,99 MW, zlokalizowanych w gminie Sompolno w woj. wielkopolskim. Jej jedynym udziałowcem jest Greenvolt Power Wind Poland Sp. z o.o. Tym samym tydzień temu spełniony został ostatni warunek zawieszający, i transakcja o wartości 460 milionów złotych może być ostatecznie rozliczona.

Byłoby to drugie duże przejęcie OZE zrealizowane przez Energa Wytwarzanie w ostatnim czasie. 5 grudnia 2024 roku spółka zamknęła zakup jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej hybrydowej instalacji OZE. Chodzi o zlokalizowaną w woj. wielkopolskim farmę Kleczew Solar & Wind dysponującą mocą 250,7 MW w instalacjach fotowoltaicznych oraz 19,2 MW w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Wartość tej transakcji można szacować na 1,6 miliarda złotych. Gdańska grupa jest więc w tej chwili właścicielem dwóch hybrydowych instalacji OZE, co daje jej pozycję lidera w Polsce.

Na koniec września 2024 roku moc zainstalowana OZE w Grupie Energa wynosiła 653 MW, z czego 37 procent stanowiły elektrownie wiatrowe (242 MW), 31 procent hydroelektrownie (202 MW), 19 procent farmy fotowoltaiczne (124 MW) i 13 procent instalacje biomasowe (85 MW). Po zrealizowaniu obu transakcji zeroemisyjny portfel wytwórczy gdańskiej grupy energetycznej powiększy się więc do 960 MW. Moc zainstalowana OZE należących do Grupy Orlen zwiększyła się przez to do około 1,6 GW.

Tomasz Brzeziński

Prezes Orlenu zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Energi

Idź do oryginalnego materiału