Orlen i Krajowa Grupa Spożywcza podpisały porozumienie w sprawie budowy instalacji do produkcji biometanu – poinformował Orlen. kooperacja ma dotyczyć także produkcji i dystrybucji tego paliwa.
Porozumienie obejmuje współpracę opartą o własne zasoby, w tym odpady rolnicze i poprodukcyjne oraz zabezpieczenie areałów do nawożenia pofermentem – produktem pochodzącym z biogazowni rolniczych.
Partnerzy chcą także wspólnie rozwinąć produkcję biometanu. Orlen poinformował, iż pierwszym krokiem będzie identyfikacja miejsc odpowiednich dla budowy instalacji do produkcji tego paliwa. Spółka wskazała, iż najpierw przenalizowane zostaną grunty należące do KGS, ale firmy nie wykluczają innych lokalizacji.
„Instalacja do produkcji biometanu pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, a także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz poprawy stabilności sytemu energetycznego” – podkreślił Orlen w komunikacie.
Grupa Orlen, poprzez spółkę PGNiG BioEvolution, buduje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie) pierwszą w Polsce biometanownię z modułem bioLNG. Inwestycja umożliwi produkcję ponad 7 mln m sześc. biometanu rocznie, który zostanie przekształcony w paliwo dla pojazdów ciężarowych.
Ponadto koncern posiada trzy biogazownie – w gminach Konopnica (woj. łódzkie), Buczek (woj. kujawsko-pomorskie) oraz miejscowości Wojny-Wawrzyńce (woj. podlaskie).