Orlen zakończył ostatni kontrakt na dostawy ropy z Rosji z końcem czerwca

1 tydzień temu

Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) – Wszystkie rafinerie Grupy Orlen zaopatrywane są w ropę naftową pochodzącą spoza Rosji od marca 2025 r., zaś z końcem czerwca koncern zakończył ostatni kontrakt na dostawy surowca ze wschodu, podał Orlen. To oznacza, iż Orlen i cały region nie będzie związany z rosyjskimi podmiotami żadnymi umowami na dostawę ropy naftowej, podkreślono.

“Już od marca regularnie nie przerabiamy rosyjskiej ropy naftowej w rafineriach Orlenu w Czechach, a dziś wygasa ostatni kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy, co jest historycznym dniem dla Orlenu – powiedział prezes Ireneusz Fąfara podczas konferencji prasowej.

“Od 2024 roku zawarliśmy 73 nowe kontrakty na dostawy ropy spoza Rosji” – dodał prezes.

Zakończony 30 czerwca 2025 r. kontrakt z Rosnieftem był ostatnim, jaki wiązał Orlen z rosyjską ropą. Wcześniej zakończone zostały inne umowy na dostawy z Rosji do Polski rurociągiem Przyjaźń. Orlen zrezygnował również ze sprowadzania rosyjskiego surowca drogą morską. Dzięki temu od kwietnia 2023 roku, 100% surowca przerabianego w rafineriach Orlen w Polsce i na Litwie pochodzi z alternatywnych kierunków, wskazano w komunikacie.

“Kontrakt został podpisany dwanaście lat wcześniej. Zakładał dostawy ropy do rafinerii w czeskim Litvinovie. Drugi zakład Grupy Orlen w tym kraju, w Kralupach przerabiał surowiec wyłącznie spoza Rosji. Jednak ze względu na brak dostatecznej przepustowości ropociągów pozwalających na import ropy z alternatywnych kierunków, Litvinov korzystał z dostaw z rurociągu ‘Przyjaźń’. Dlatego po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę rząd Czech wystąpił do Unii Europejskiej o zwolnienie z konieczności stosowania sankcji i zgodę na kontynuowanie importu rosyjskiej ropy, aby zapewnić odpowiednią podaż produktów naftowych na rynek czeski” – czytamy dalej.

Obecnie czeskie rafinerie zasilane są ropą pochodzącym m.in. z rejonu Morza Północnego i Śródziemnego, Arabii Saudyjskiej, Ameryk Południowej i Północnej oraz Afryki.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 296,95 mld zł w 2024 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału