Orlen zarezerwował 12 slotów rocznie tj. 1,25 mld m3 gazu w planowanym terminalu FSRU 2

1 dzień temu

Warszawa, 23.06.2026 (ISBnews) – Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej, a rezerwacja dotyczy 12 slotów rocznie w latach 2030-2039, co odpowiada możliwości odbioru ok. 1,25 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie, podała spółka. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.

Zarezerwowana przepustowość umożliwi odbiór dodatkowych wolumenów LNG w perspektywie kolejnej dekady, uzupełniając moce dostępne w terminalu LNG w Świnoujściu, terminalu FSRU 1 w Gdańsku oraz terminalach zagranicznych, z których korzysta Grupa, podano.

Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub.

„Energia jutra to niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. To możliwie najniższe ceny energii dla naszych klientów. Dlatego już dziś podejmujemy strategiczne decyzje. Rezerwacja mocy w FSRU 2 jest kolejnym krokiem w budowie Baltic Eagle Gas Hub, czyli regionalnego hubu gazowego, który zapewni bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale i całemu regionowi. To także zwiększenie naszych możliwości importowych i handlowych. Rozwój Orlenu w obszarze LNG buduje nasze bezpieczeństwo oparte na zróżnicowanych kierunkach dostaw i elastycznej logistyce” – powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie.

Nowe moce wpisują się w szerszy model działania Grupy na rynku gazu. Orlen korzysta z terminala LNG w Świnoujściu, którego przepustowość po rozbudowie wynosi 8,3 mld m3 rocznie, a także zarezerwował pełną przepustowość planowanego terminala FSRU 1 w Gdańsku na poziomie 6,1 mld m3 rocznie. Grupa wykorzystuje również terminal w Kłajpedzie oraz – poprzez spółkę zależną – terminal w Montoir we Francji. Uzupełnieniem tego systemu jest własna flota gazowców, zwiększająca kontrolę nad łańcuchem dostaw i elastyczność operacyjną, przekazano.

Na początku przyszłego tygodnia Grupa odbierze 450. dostawę LNG w terminalu w Świnoujściu, w którym dysponuje przepustowością 8,3 mld m3 rocznie. Dotychczasowe dostawy umożliwiły sprowadzenie do Polski ponad 46 mld m3 gazu po regazyfikacji.

„Rozwój infrastruktury importowej ma znaczenie nie tylko dla Polski. Dzięki połączeniom transgranicznym i aktywności handlowej Orlen gaz sprowadzany przez polskie terminale może wspierać również bezpieczeństwo dostaw w państwach sąsiednich, w tym w Ukrainie, na Słowacji i innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. W tym sensie Baltic Eagle Gas Hub jest odpowiedzią na trwałą zmianę europejskiej architektury energetycznej po ograniczeniu dostaw ze Wschodu i rosnącej roli LNG w regionie. Rezerwacja przepustowości zwiększa również elastyczność działania Grupy i zabezpiecza możliwość dalszego rozwoju działalności LNG w kolejnych latach” – zakończono.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Grupy Lotos i PGNiG oraz większościowego pakietu Grupy Energa. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 267,3 mld zł w 2025 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału