Jak poinformował turecki minister finansów Mehmet Simsek, krajowe przepisy dotyczące aktywów kryptograficznych, które mają przynieść licencje i standardy operacyjne platformom handlowym, są już na końcowym etapie opracowywania.
Nowe zasady mają na celu zmniejszenie ryzyka związanego z handlem aktywami kryptograficznymi, a także pomoc w usunięciu kraju z „szarej listy” międzynarodowego organu nadzorującego przestępstwa finansowe.
Konieczność posiadania licencji
– Platformy handlu aktywami kryptograficznymi będą licencjonowane przez Radę Rynków Kapitałowych (CMB), wymagane będą też pewne minimalne standardy operacyjne. Chodzi w szczególności o warunki dla założycieli i menedżerów, obowiązki organizacyjne oraz wymogi kapitałowe – powiedział Simsek w rozmowie z dziennikarzami państwowej agencji informacyjnej Anadolu.
Według raportu firmy analitycznej Chainalysis, Turcja zajęła czwarte miejsce na świecie pod względem surowych wolumenów transakcji kryptowalutowych, wynoszących około 170 miliardów dolarów w ciągu ostatniego roku, za Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Wielką Brytanią. Turecki boom na cyfrową walutę był napędzany przez lata dwucyfrowej inflacji, która w zeszłym miesiącu wyniosła około 65 proc., oraz ponad 80 proc. spadek liry w stosunku do dolara w ciągu pięciu lat.
W 2021 r. paryski organ nadzoru finansowego Financial Action Task Force umieścił kraj na tak zwanej szarej liście państw zagrożonych praniem pieniędzy i innymi przestępstwami finansowymi.
W lipcowym raporcie FATF stwierdziła, iż brak wymogu posiadania licencji lub rejestracji przez dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi w Turcji może ograniczać zdolność władz do ich regulowania. Było to ostatnie z 40 zaleceń oznaczonych w raporcie jako „częściowo zgodne”, którymi Turcja musiała się zająć.
Ani słowa o podatkach
Simsek powiedział również, iż projekt będzie zawierał przepisy upoważniające zarząd rynków kapitałowych do oferowania aktywów kryptograficznych i usług powierniczych, dodając, iż kwestia opodatkowania nie będzie przedmiotem wstępnego projektu regulacji. – Naszym głównym celem w zakresie regulacji dotyczących aktywów kryptograficznych jest uczynienie tej dziedziny bezpieczniejszą i wyeliminowanie możliwego ryzyka. Nasze podejście nie jest restrykcyjne – powiedział turecki minister finansów. – Naszym celem jest utorowanie drogi dla rozwoju technologii blockchain i ekosystemu aktywów kryptograficznych – dodał.