Podczas posiedzenia Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA eksperci z branży finansowej złożyli zeznania zeznania nt. rynku krypto i środków przeciwdziałania praniu pieniędzy.
– Na przesłuchaniach i poufnych briefingach komisja wysłuchała społeczności wywiadowczej, ekspertów blockchain i organów ścigania. Dzięki temu znacznie lepiej rozumiemy zakres i skalę roli kryptowalut w finansowaniu terroryzmu – powiedział kongresmen French Hill. – Chociaż w przypadku Hamasu i Strefy Gazy reakcyjne twierdzenia okazały się znacznie przesadzone, przez cały czas ważne jest, abyśmy zidentyfikowali i zamknęli wszelkie potencjalne luki, które mogą zostać wykorzystane przez przestępców i terrorystów.
Wątpliwości dotyczących rynku krypto nie brakuje
Hill podkreślił, iż istnieje w tej chwili silna potrzeba zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad branżą kryptowalut – co w rzeczywistości może być ułatwione przez samą technologię. – Przejrzystość publicznego łańcucha bloków zapewnia organom ścigania krytyczne dane o nielegalnych podmiotach i ich sieciach, dzięki czemu można je ścigać – powiedział.
– Nie wiem, dlaczego przestepcy decydują się w tej chwili na wykorzystanie niektórych zagranicznych stablecoinów, ale uważam, iż dzieje się tak dlatego, iż publicznie przyjęli punkt widzenia, iż nie podlegają one standardom przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – powiedziała
Caroline Hill, starszy dyrektor ds. globalnej polityki i strategii regulacyjnej w firmie Circle.
Kolejnym kluczowym wyzwaniem stojącym przed federalnymi organami regulacyjnymi jest koncentracja nielegalnych podmiotów i organizacji poza granicami USA. – Unikanie sankcji, finansowanie terroryzmu i działalność przestępcza koncentrują się na platformach offshore – przyznał Grant Rabenn, dyrektor ds. przestępstw finansowych na giełdzie kryptowalut Coinbase. Jego zdaniem istniejące w tej chwili narzędzia prawne powinny być szerzej stosowane w celu nadzorowania wspomnianych przez niego podmiotów. Jak zaznaczył, jego firmie udało się zidentyfikować ponad 8 milionów portfeli kryptowalutowych, które zdaniem Coinbase były zaangażowane w oszustwa. Rabenn ostrzegł również przed nadmierną regulacją branży kryptowalut, powtarzając jednak opinię Hilla, iż przejrzystość publicznych łańcuchów bloków zapewnia lepszą widoczność transakcji niż tradycyjne finanse.
„Potrzebujemy więcej pieniędzy”
Zalety technologii blockchain pochwalił z kolei Michael Mosier, były pełniący obowiązki dyrektora Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), a w tej chwili główny radca prawny w firmie kryptowalutowej Espresso Systems. – Pan Rabenn wyjaśniał sprawy, które ścigali w Departamencie Sprawiedliwości, a my zajęliśmy się egzekwowaniem prawa zarówno w OFAC, jak i FinCEN – wyjaśnił Mosier. Zwrócił on uwagę, iż organy regulacyjne, takie jak FinCEN, potrzebują zwiększonego finansowania z Kongresu, aby zająć się działalnością na rynku krypto, która jest niezgodna z prawem.