Zdarza się, iż bankomat nie wydał pieniędzy, choć zniknęły ona z konta bankowego. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji. Zamiast się denerwować, wystarczy wykonać kilka prostych kroków, by odzyskać całą utraconą w ten sposób kwotę.
Coraz więcej osób płaci za zakupy kartą lub telefonem czy zegarkiem, ale czasem potrzebna jest gotówka. Idziesz wtedy do najbliższego bankomatu, by ją wypłacić. Niestety może zdarzyć się tak, iż maszyna nie wyda pieniędzy, choć „zabierze” je z twojego konta. Taka sytuacja potrafi błyskawicznie podnieść ciśnienie, ponieważ zaczynasz obawiać się, że straciłeś pieniądze bezpowrotnie. Stres jest tym większy, im większą sumę chciałeś wypłacić. Nerwy nic tu jednak nie pomogą. Należy działać spokojnie i zgodnie z określoną procedurą. Tylko wtedy uda ci się odzyskać pieniądze.
Dlaczego bankomat nie wydał pieniędzy?
Jeśli na twoim koncie są dostępne środki, bankomat powinien je zawsze bez problemu wypłacić. Zdarza się (niezbyt często, ale jednak), iż po dokonaniu transakcji i „zdjęciu” danej kwoty z rachunku bankowego z szufladki urządzenia nie wysuwają się banknoty. Dobra wiadomość jest taka, że nie straciłeś tych pieniędzy bezpowrotnie. Jest jednak również zła wiadomość. Najprawdopodobniej pieniądze nie zostały wydane z powodu awarii urządzenia. Bankomat, podobnie jak inne sprzęty, czasem szwankuje. Jedną z możliwych usterek (obok niedziałających przycisków czy zawieszenia się ekranu) jest zablokowanie mechanizmu podajnika wydającego gotówkę klientowi. W takiej sytuacji czekają cię niestety pewne niedogodności, ale jeżeli wiesz, co zrobić, gdy bankomat nie wydał pieniędzy, uda ci się je odzyskać.
Co zrobić, gdy bankomat nie wydał pieniędzy? Fot. Freepik
Co zrobić, gdy bankomat nie wydał pieniędzy?
Przede wszystkim, kiedy bankomat nie wydał ci pieniędzy, zachowaj spokój. Istnieje określona procedura, którą należy wykonać w takiej sytuacji. W pierwszej kolejności sprawdź godzinę. Następnie znajdź na bankomacie jego numer ewidencyjny. Jest wygrawerowany na metalowej, dobrze widocznej tabliczce, która znajduje się z przodu lub z boku maszyny. Oszukaj również numer infolinii banku lub operatora bankomatu (w zależności od tego, do kogo należy). Może znajdować się na bankomacie, ale wcale nie musi. jeżeli nie umieszczono go na urządzeniu, musisz znaleźć go w internecie.
Co zrobić, gdy bankomat nie wydał pieniędzy? Fot. Pixabay
Co zrobić, żeby odzyskać pieniądze?
Kiedy masz już wszystkie niezbędne dane (godzinę operacji, numer bankomatu i numer infolinii), zadzwoń do banku lub operatora bankomatu i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Osoba przyjmująca zgłoszenie poprosi cię o podanie daty i godziny oraz miejsca transakcji, a także poinformuje o przyjęciu zgłoszenia. Poda również jego numer, który powinieneś zapisać, by móc monitorować sprawę. o ile bankomat nie należał do twojego banku, musisz zadzwonić również na jego infolinię i poinformować o zajściu. Prawdopodobnie, poza swoimi danymi oraz datą nieudanej transakcji i numerem bankomatu, będziesz musiał podać także numer zgłoszenia uzyskany od operatora urządzenia. Później pozostaje już tylko czekać na rozwój wypadków. Operator bankomatu wyśle na miejsce pracownika, który sprawdzi, czy w podajniku rzeczywiście zostały pieniądze. jeżeli tak będzie, cała kwota wróci na twoje konto.