Oto HyperFund – i kryptowalutowe oszustwo, jakiego jeszcze nie było. Zdefraudowano 1,7 mld dolarów

10 miesięcy temu

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Xue Lee i Brendę Chungę o udział w działającej w oparciu o schemat Ponziego kryptowalutowej piramidzie o nazwie HyperFund.

Lee, obywatel Australii, który uciekł do Dubaju w 2021 r., oraz Chunga, znana również jako „Bitcoin Beautee”, zostali oskarżeni o wielokrotne naruszenie ustawy o papierach wartościowych.

Jak działał HyperFund?

Od czerwca 2020 r. do pierwszych miesięcy 2022 r. HyperFund zebrało ponad 1,7 miliarda dolarów .Lee i Chunga promowali członkostwo w stworzonym przez siebie systemie obiecując użytkownikom wysokie zyski z wydobycia aktywów kryptograficznych. W swoich działaniach powoływali się na powiązania z jedną z firm z listy „Fortune 500”, która jest tworzona na podstawie dane dotyczące przychodów brutto poszczególnych przedsiębiorstw. Przedstawiciele Komisji Papierów Wartościowych i Giełd twierdzą jednak, iż w rzeczywistości HyperFund było piramidą finansową, która nie miało rzeczywistego źródła przychodów i działała jedynie w oparciu o fundusze inwestorów. Program upadł w 2022 roku.

„W naszej skardze twierdzimy, iż Lee i Chunga przyciągnęli inwestorów pokusą zysków z wydobycia aktywów kryptograficznych, ale jedyną rzeczą, którą HyperFund wydobył, były kieszenie inwestorów” – czytamy w dokumencie złożonym przez SEC w sądzie w stanie Maryland.

Komisja oskarża Lee i Chungę o naruszenie federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, domagając się wielu kar i nakazów. Chunga zgodził się na ugodę, której warunki mają zostać niedługo ustalone. Natomiast sprawa przeciwko Lee będzie kontynuowana w sądzie. Ponadto prokuratura postawiła obojgu zarzuty karne. Chunga przyznał się już do winy.

Oskarżonym w sprawie jest również jeden z promotorów HyperFund, Rodney Burton z Miami. 54-letni mężczyzna Burton, znany również jako „Bitcoin Rodney”, został oskarżony o konspirację w celu prowadzenia nielicencjonowanej firmy zajmującej się przekazywaniem pieniędzy. Za popełnione przestępstwa grozi mu pięć lat więzienia.

Oszustwo na szeroką skalę

– Trzy oskarżone przez Departament Sprawiedliwości osoby fałszywie twierdziły niezgodnie z prawdą, iż inwestorzy w HyperFund otrzymają znaczne zwroty z operacji wydobywania kryptowalut, które w rzeczywistości nie istniały – powiedziała pełniąca obowiązki zastępcy prokuratora generalnego Nicole Argentieri z Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości. – Poziom domniemanego oszustwa jest oszałamiający – przyznaje Erek Barron, prokurator stanu Maryland.

Idź do oryginalnego materiału