Oto największy samolot na świecie. Poznaj prawdziwych gigantów przestworzy [RANKING]

1 dzień temu

Samoloty od zawsze fascynowały ludzi swoją wielkością, technologią i zdolnością do podboju nieba. Wśród tych olbrzymów lotnictwa, kilka maszyn wyróżnia się swoją skalą, zarówno w transporcie towarowym, jak i pasażerskim. w tej chwili za największy samolot na świecie uważa się Antonow An-225 Mrija, który choć zniszczony w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, pozostaje symbolem technologicznych możliwości XX wieku. Warto jednak przyjrzeć się innym kolosom, które niezmiennie imponują swoimi rozmiarami i funkcjonalnością.

Największy samolot na świecie

Zbudowany w 1988 roku, An-225 Mrija był największym samolotem, jaki kiedykolwiek powstał. Stworzony na potrzeby transportu radzieckiego wahadłowca kosmicznego Buran, maszyna miała nie tylko imponujące rozmiary, ale i ogromne możliwości przewozowe. Największy samolot świata miał długość 84 m, a rozpiętość skrzydeł aż 88,4 m. Był to jedyny na świecie samolot zdolny przewieźć do 640 ton ładunku, co uczyniło go nieocenionym w transporcie ciężkich i ponadgabarytowych towarów. An-225 ustanowił aż 240 rekordów, w tym dotyczących najcięższych transportów lotniczych.

An-225 początkowo miał przewozić prom kosmiczny na swoim grzbiecie, jednak jego możliwości transportowe okazały się niezwykle wszechstronne. W późniejszych latach samolot wykorzystywano do przewozu olbrzymich ładunków, takich jak turbiny, generatory, czy wagony kolejowe. Mrija była również zaangażowana w akcje humanitarne, m.in. po trzęsieniu ziemi na Haiti oraz podczas pandemii COVID-19, kiedy dostarczała sprzęt medyczny.

Mrija był jedynym egzemplarzem tej maszyny, co czyniło go wyjątkowym i absolutnie niepowtarzalnym. Niestety, podczas rosyjskiego ataku na lotnisko Hostomel w 2022 roku, Mrija została poważnie zniszczona. Mimo to, pojawiają się plany odbudowy tego giganta lotnictwa, choć projekt ten wymaga ogromnych nakładów finansowych i technologicznych. Według wstępnych szacunków, koszty odbudowy mogą wynieść choćby 500 milionów dolarów, co sprawia, iż realizacja tego przedsięwzięcia będzie wyjątkowo trudna.

Antonow An-124 Rusłan to kolejny gigant lotnictwa, będący mniejszym bratem Mriji. Opracowany w latach 80. przez Związek Radziecki, przez cały czas pozostaje jednym z największych samolotów transportowych na świecie. An-124 ma długość 69 m i rozpiętość skrzydeł 73 m, a jego ładowność wynosi 150 ton. Często wykorzystywany do transportów wojskowych i humanitarnych, samolot ten regularnie realizuje operacje na całym świecie.

Samoloty, które przewożą setki pasażerów

W kategorii samolotów pasażerskich prym wiedzie za to Airbus A380, który wprowadzony do eksploatacji w 2007 roku, zrewolucjonizował loty długodystansowe. Jest to największy dwupokładowy samolot pasażerski, zdolny pomieścić do 853 pasażerów w pełnej konfiguracji. Jego długość wynosi 73 m, a rozpiętość skrzydeł 79,75 m. Dzięki takim parametrom Airbus A380 stał się symbolem luksusowych podróży na największe odległości, oferując pasażerom wyjątkowy komfort.

Boeing 747, nazywany „Królową Przestworzy”, przez lata był największym komercyjnym samolotem pasażerskim. Jego najnowsza wersja, Boeing 747-8, ma długość 76,3 m i rozpiętość skrzydeł 68,4 m. Jest to czwarty co do wielkości samolot na świecie, mogący przewieźć do 467 pasażerów. Boeing 747 przez dekady pozostawał jednym z najpopularniejszych samolotów do przewozów międzynarodowych.

Rozwój technologii lotniczych nie stoi w miejscu. w tej chwili powstają projekty nowych gigantycznych maszyn, które mają jeszcze większe możliwości. Jednym z takich projektów jest WindRunner, samolot mający transportować gigantyczne turbiny wiatrowe. Jego długość ma wynosić 109 m, co uczyniłoby go największym samolotem w historii lotnictwa. Ten amerykański projekt zapowiada nową erę w transporcie wielkogabarytowym, który będzie odgrywał kluczową rolę w rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii.

Największe samoloty świata to imponujące przykłady ludzkiej inżynierii i możliwości technologicznych. Od legendarnego Antonowa An-225 Mrija, który przez dekady zachwycał swoją wielkością i ładownością, po gigantyczne pasażerskie Airbusy A380, które rewolucjonizują transport pasażerski, te maszyny mają nie tylko ogromny wpływ na branżę lotniczą, ale także na globalny transport i logistykę. Każdy z tych kolosów ma swoją unikalną historię i zastosowania, od transportu kosmicznego po pomoc humanitarną, co czyni je nie tylko technologicznymi cudami, ale i ważnymi narzędziami w współczesnym świecie.

Choć Mrija została zniszczona, plany jej odbudowy symbolizują determinację w dążeniu do odtworzenia tego inżynieryjnego osiągnięcia. Rozwój nowych projektów, takich jak WindRunner, pokazuje, iż przyszłość lotnictwa przyniesie jeszcze większe i bardziej zaawansowane technologicznie maszyny. Te potężne samoloty, zarówno w transporcie towarowym, jak i pasażerskim, będą przez cały czas odgrywać kluczową rolę w globalnej gospodarce i podróżach.

Ten dron cargo przyćmi choćby Miriję! Oto potężny Droneliner

Znajdziesz nas w Google News
Idź do oryginalnego materiału