
Fintechowa spółka Janover postanowiła pójść drogą przetartą przez Strategy, ale zamiast bitcoina (BTC) – stawia na solanę (SOL). Jej akcje wzrosły o 1700%, a rezerwy SOL sięgnęły już 20,5 milionów dolarów.
- Janover nabyło łącznie 163 651 natywnych tokenów sieci Solana o wartości ponad 20,5 milionów dolarów w ramach swojej strategii,
- Od ogłoszenia tej decyzji, kurs akcji spółki wzrósł o ponad 1700%, osiągając rekordowe 73,74 USD.
Janover idzie śladami Strategy, ale z jedną różnicą
Spółka Janover, notowana na Nasdaq i zajmująca się finansowaniem nieruchomości komercyjnych, ogłosiła 15 kwietnia zakup 80 567 monet SOL o wartości około 10,5 miliona dolarów.
To już trzecia taka akwizycja w ramach nowej strategii skarbcowej spółki, skoncentrowanej na aktywach cyfrowych. Łącznie Janover posiada teraz 163 651,7 tokenów SOL, co odpowiada wartości ok. 20,5 mln USD przy obecnym kursie wspomnianej kryptowaluty na poziomie 125,42 USD.
Choć kurs SOL jest w tej chwili niższy o prawie 57% względem styczniowego rekordu wszech czasów (293,31 USD), Janover konsekwentnie inwestuje w ten projekt.

Taka strategia przypomina działania firmy MicroStrategy (dziś Strategy), która od 2020 roku kupiła ponad 531 644 BTC, co stanowi ponad 2,5% całkowitej podaży bitcoina.
Warto dodać, iż kurs akcji Janover od momentu ogłoszenia kryptowalutowej strategii wzrósł aż o 1700%, osiągając poziom niemal 74 USD – jeszcze na początku kwietnia akcje kosztowały zaledwie 4–5 USD. Ten nagły wzrost cen to bezpośrednia odpowiedź rynku na nową, odważną strategię spółki.

Nowe kierownictwo, nowa wizja
Za całym przedsięwzięciem stoją byli członkowie zarządu giełdy kryptowalut Kraken.
Joseph Onorati, były dyrektor ds. strategii w Kraken, został mianowany prezesem i CEO Janover. Do zespołu dołączyli także Parker White (COO i CIO) oraz Marco Santori (członek rady nadzorczej), wcześniej główny radca prawny w Kraken. To właśnie ten zespół stoi za transformacją firmy w kierunku Web3.
Po ponad dekadzie budowania w branży kryptowalut, jesteśmy na przełomowym etapie masowej adopcji DeFi. Jesteśmy dumni, iż jako pierwsi wprowadzamy strategię skarbcową opartą o aktywa cyfrowe na amerykańskim rynku publicznym.
– powiedział Onorati w oficjalnym oświadczeniu.
Janover sfinansował swoje zakupy SOL dzięki niedawnej rundzie finansowania na kwotę 42 milionów dolarów, przeprowadzonej w formie obligacji zamiennych i warrantów.
Co ważne, firma nie zamierza jedynie przechowywać tokenów – planuje rozpocząć ich staking, by generować dodatkowe przychody oraz wspierać działanie sieci Solana. W przyszłości Janover zamierza również uruchomić własne walidatory, co umożliwi jej bezpośrednie uczestnictwo w mechanizmie proof-of-stake i czerpanie zysków z nagród sieciowych.