Oto rządowy Portal DOM. Co wiemy na jego temat?

1 miesiąc temu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje nowe przepisy prawne, które umożliwią stworzenie Portalu DOM.

Ta internetowa baza danych będzie zawierać aktualne informacje o cenach mieszkań i domów sprzedawanych w Polsce. Dzięki temu zarówno kupujący, jak i sprzedający nieruchomości będą mieli łatwiejszy dostęp do rzetelnych danych rynkowych.

Portal DOM i jego cele

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do ustawy o kredycie mieszkaniowym naStart, portal DOM jest tworzony w celu zwiększenia przejrzystości rynku nieruchomości. Ma to na celu wzmocnienie ochrony nabywców mieszkań oraz ułatwienie planowania inwestycji mieszkaniowych, w tym inwestycji skierowanych do kredytobiorców objętych nowymi dopłatami. Nie będzie to więc narzędzie do wyliczania „urzędowych cen mieszkań”, które miałyby obowiązywać wszystkich na rynku nieruchomości.

„Umożliwiając powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce, pozwoli osobom szukającym mieszkania na porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na rynku lokalnym, a w konsekwencji ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych. Projektowane źródło informacji o transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie również pomocne dla podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, ponieważ ułatwi im racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych” – napisano w projekcie portalu.

Wiadomo już, iż Portal DOM będzie gromadził dane z różnych rejestrów. Obejmą one zarówno umowy deweloperskie, gdzie obowiązkowe jest prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego, jak i inne transakcje na rynku pierwotnym i wtórnym. Informacje te będą pozyskiwane m.in. od deweloperów, którzy zgłaszają dane do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, oraz od notariuszy, którzy przekazują informacje o zawartych aktach notarialnych.

Cenna inicjatywa

Zdaniem ekspertów tego rodzaju inicjatywa jest bardzo potrzebna, bo w tej chwili dostępne informacje o cenach mieszkań często są niepełne lub nieaktualne. Ponadto dzięki szczegółowym danym o rynku nieruchomości, rząd będzie mógł lepiej ocenić, jakie wsparcie jest potrzebne w danym regionie. Chociaż dane o konkretnych osobach kupujących mieszkania nie będą upublicznione, to statystyczne informacje o nich (np. wiek) będą dostępne dla analityków. Portal zwiększy też przejrzystość rynku nieruchomości, ułatwiając zarówno kupującym, jak i sprzedającym podjęcie decyzji. Będzie można też sprawdzić, jak często zawierane są umowy kupna-sprzedaży mieszkań.

Portal DOM zacznie działać po przyjęciu projektu ustawy, które jest planowane na IV kwartał 2024 roku. Sama inicjatywa nie jest jednak nowa – już w lipcu 2023 roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział powstanie Portalu Cen Mieszkań, mającego na celu zwiększenie transparentności rynku nieruchomości. Portal miał dostarczać statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów w różnych regionach kraju, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Idź do oryginalnego materiału