Rola stablecoinów w sektorze kryptowalut z biegiem lat stała się naprawdę kluczowa, a ich dostępna podaż wiele mówi o obecnych nastrojach na rynku. Dominują wciąż tego rodzaju aktywa powiązane kursem z dolarem. Cuy Sheffield z firmy Visa twierdzi, iż niebawem to ostatnie zacznie się zmieniać.
- W najbliższych latach coraz większe znaczenie zaczną mieć stablecoiny powiązane kursem z innymi walutami, niż dolar amerykański,
- Choć dziś tego rodzaju kryptowaluty stanowią 99% ogólnej podaży, to coraz więcej podmiotów zaczyna emitować tokeny związane z innymi nominałami,
- Niedawno na giełdzie Binance pojawił się stablecoin związany z euro, który spełnia wszystkie wymogi związane z MiCa.
Stablecoiny powiązane z innymi walutami niż USD to przyszłość
Za nami kolejna z kluczowych kryptowalutowych konferencji w tym roku. W tym przypadku mowa o wydarzeniu o nazwie “Solana Breakpoint”, które miało miejsce w Singapurze w dniach 20-21 września.
Wśród zgromadzonych prelegentów znalazł się Cuy Sheffield, który na co dzień pełni rolę dyrektora działu kryptowalut w firmie Visa.
Podczas swojego wystąpienia mężczyzna wszedł na temat stablecoinów dzieląc się swoją prognozą na najbliższe lata.
Jak przekazał, trend skupiający się na emisji nowych stabilnych kursowo kryptowalut, które nie będą jednak powiązane z dolarem amerykańskim, będzie się rozrastał.
Dolary są świetne do transakcji transgranicznych, ale trzeba mieć możliwość szybkiej i wydajnej konwersji. I to jest duża rola dla innych lokalnych walut stablecoinów, które mogą w tym odegrać
– stwierdził.
Great discussion on the future of stablecoins and the Solana payments ecosystem with @rangoldi from @FireblocksHQ at Solana Breakpoint pic.twitter.com/6Qw2rNPhmr
— Cuy Sheffield (@cuysheffield) September 20, 2024
Jego wizja zakłada, iż w przyszłości każda szerzej stosowana waluta fiducjarna będzie posiadać swój cyfrowy odpowiednik na blockchainie.
Sheffield oczywiście zwrócił uwagę na fakt, iż obecnie stablecoiny powiązane z dolarem amerykańskim stanowią 99% całkowitej podaży na tym rynku. Jednakże coraz częściej zauważalne jest zjawisko, iż emitenci próbują odróżnić się od takich projektów, jak USDT lub USDC:
W większości przypadków użycia ludzie wyraźnie stosują stablecoiny. Wiedzą, czym jest one są i iż istnieje jakaś marka skierowana bezpośrednio do konsumenta. Ale uważamy, iż istnieje wiele innych przypadków użycia, które mogą się zdarzyć po prostu w zapleczu, gdzie marka nie ma znaczenia, a wtedy wszystko sprowadza się do, wiesz, ekonomii.
Sheffield stwierdził, iż rok 2024 okazał się w pewnym sensie punktem zwrotnym dla stablecoinów.
Wspomniał o tym, iż niektóre firmy niezwiązane z kryptowalutami próbują rozwiązać dotychczasowe problemy z wypłatami dla zagranicznych freelancerów właśnie dzięki stablecoinów.
To jeden z największych przypadków użycia, jakie widzimy raz po raz, u freelancerów w Nigerii czy w Argentynie
– powiedział dyrektor wykonawczy Visa.
Kolejna wielka firma stawia na stablecoiny
Stabilne kursowo kryptowaluty stały się produktem, który zaczyna pojawiać się w podstawowej ofercie większości firm zajmujących się płatnościami.
W zeszłym roku swojego stablecoina wypuścił PayPal. Token PYUSD w stosunkowo krótkim czasie zdołał osiągnąć kapitalizację rynkową w wysokości 733,1 miliona dolarów.
Oznacza to, iż kryptowaluta uplasowała się na czwartym miejscu wśród stablecoinów pod względem marketcapu.
Natomiast w tym tygodniu otrzymaliśmy potwierdzenie od firmy Revolut, iż ta również pracuje nad własnym stablecoinem.
Niedawno informowaliśmy Was również o tym, iż na Binance pojawił się Eurite (EURI), czyli token powiązany kursem z euro – który posiada wszystkie potrzebne pozwolenia wynikające u regulacji wprowadzanych ustawę Market in Crypto Assets (MiCa).