Przewiduje się, iż 2025 rok będzie przełomowy dla rynku kryptowalut. Wyraźniejsze regulacje i wzrost zainteresowania ze strony instytucji mogą znacząco zmienić krajobraz inwestycyjny tego sektora.
- Instytucje mogą zwiększyć zaangażowanie w cyfrowe aktywa dzięki jaśniejszym ramom prawnym i nowym produktom inwestycyjnym, takim jak ETF-y na kryptowaluty.
- Inwestorzy mogą zmieniać tradycyjne strategie na modele uwzględniające wirtualne waluty, np. stosując podział akcje/obligacje/kryptowaluty w stosunku 55/40/5.
Wzrost adopcji kryptowalut a nowe ramy regulacyjne
Rok 2025 ma szansę przynieść wzrost zainteresowania kryptowalutami wśród instytucji finansowych, szczególnie w kontekście prezydentury Donalda Trumpa, której towarzyszyć mogą bardziej przejrzyste regulacje.
Eksperci z platformy Nansen wskazują, że bitcoin może na stałe znaleźć miejsce w portfelach funduszy emerytalnych czy zarządzających aktywami.
Wprowadzenie wirtualnych walut jako części standardowej alokacji aktywów, ma być odpowiedzią na obawy związane z potencjalnym brakiem ekspozycji na ten rynek.
Na znaczeniu zyskać mogą również produkty kryptowalutowe, takie jak opcje na ETF-y na BTC. Ich rosnąca popularność ma przyciągać większą liczbę inwestorów instytucjonalnych, co przełoży się na dynamiczny rozwój tego sektora.
W chwili pisania tego tekstu największa z kryptowalut handluje w okolicy 106,5 tys. USD, ustanawiając przy tym nowe ATH.
Tokenizacja i stablecoiny jako przyszłość rynku
Kolejnym kluczowym trendem, który może ukształtować rynek kryptowalut w 2025 roku, jest tokenizacja aktywów rzeczywistych (RWA).
Instytucje, szczególnie te w USA, coraz bardziej eksperymentują z wykorzystaniem technologii blockchain na tradycyjnych rynkach finansowych.
Ostatnio największa amerykańska giełda – Coinbase – zaangażowała w swój projekt Diamond rozwiązania od Chainlink.
Tokenizacja może otworzyć drzwi do bardziej efektywnego zarządzania aktywami, jeżeli tylko regulacje pozwolą na swobodny rozwój tego sektora.
Nie można także pominąć stablecoinów – tokenizowanych walut fiducjarnych, które mogą stać się kluczowym elementem nowych strategii inwestycyjnych. jeżeli Stany Zjednoczone wdrożą kompleksowe regulacje dla stablecoinów, instytucje finansowe będą miały solidne podstawy do dalszej adopcji tego rozwiązania.