OZE dla małych gospodarstw rolnych — wiatr i biogaz

5 miesięcy temu

Kiedy myślimy o alternatywnych źródłach energii do wykorzystania w domu czy gospodarstwie, do głowy w pierwszej kolejności przychodzą nam prywatne instalacje fotowoltaiczne. Ale OZE dla małych gospodarstw rolnych to również m.in. mini-biogazownie czy wiatraki pionowe.

OZE dla małych gospodarstw rolnych to poniekąd autonomia w zakresie dostaw energii i obniżenie jej dotychczasowych wysokich kosztów. W każdym razie to obiecują nam dostawcy rozmaitych instalacji OZE. Czy małe biogazownie i niewielkie pionowe turbiny wiatrowe to wszystko zapewniają?

OZE dla małych gospodarstw rolnych to m.in. mini-biogazownie

Biogazownie kojarzymy z reguły jako duże instalacje przemysłowe, które produkują gaz do wytwarzania energii elektrycznej lub do dostarczania ciepła. Ale istnieją również bardzo małe instalacje, do wykorzystania w małych gospodarstwach rolniczych czy ogrodniczych.

Proces produkcji biogazu polega na hermetycznej fermentacji biomasy. Na przykład mogą nią być resztki roślinne czy obornik. W efekcie powstaje mieszanka CO2 i metanu. Ten ostatni może być wykorzystany np. do kuchenek czy piecyków gazowych.

Do rozpoczęcia całego procesu, konieczne jest jednorazowe użycie resztek fermentacyjnych z innej biogazowni lub obornika. Aby osiągnąć ciągłą produkcję gazu, trzeba codziennie dodać co najmniej 3 kilogramy biomasy. Produkcja gazu rozpoczyna się przy temperaturze powyżej 15°C. Oczywiście intensywniej zachodzi w jeszcze wyższej temperaturze. Producenci oferują zwykle takie instalacje z opcją ogrzewania.

Odpadem jest płynny nawóz

Co ciekawe, poprzez fermentację biomasy powstaje płynny nawóz, który można odprowadzać z instalacji. Płynny nawóz w rozcieńczonej postaci nadaje się do użytku w ogrodzie czy na polu.

Ile biogazu można uzyskać?

Jak podaje niemiecki portal Agraheute, najmniejsza dostępna na niemieckim rynku mini-biogazownia potrzebuje 6 metrów kwadratowych powierzchni i co najmniej 3 kg biomasy dziennie. Według niemieckiego producenta 5 do 10 kilogramów odpadów organicznych dziennie umożliwia produkcję jednego metra sześciennego gazu dziennie. Dzięki temu można by np. używać kuchenki gazowej od dwóch do czterech godzin.

Z kolei instalacja izraelskiego producenta ma wydajność do 6 litrów odpadów organicznych dziennie. Natomiast wyprodukowany gaz wystarcza na gotowanie przez około 2 godziny. Mini-biogazownie kosztują między 600 a 2000 euro.

OZE dla małych gospodarstw to również wiatraki. Pionowe

Pionowe, niewielkie turbiny wiatrowe to jak nazywa Agrarheute, „gwiazda” wśród OZE. Zaznacza przy tym, iż wiatraki mogą być rozważane jako uzupełnienie prywatnej instalacji fotowoltaicznej. Zwłaszcza gdy słońce nie świeci, głównie zimą.

Wiatrak pionowy jest specyficznym rodzajem turbiny wiatrowej, w której wirnik obraca się wokół osi pionowej, prostopadle do ziemi. Wiatraki pionowe mają bardziej kompaktową budowę i większą elastyczność w zakresie lokalizacji. Są więc popularne na terenach o ograniczonej przestrzeni.

Jednak, według wyliczeń niemieckiego portalu, niemożliwe jest całkowite uniezależnienie energetyczne średniego niemieckiego gospodarstwa domowego w średnich warunkach wietrznych przy użyciu standardowych małych turbin wiatrowych. Osoby, które planują rzeczywiste odciążenie w zakresie dostaw prądu, w zasadzie nie powinny rozważać zakupu dominujących na rynku małych modeli. Konieczne jest również precyzyjne wybranie lokalizacji takiego wiatraka, tak by nie było wokół przeszkód w postaci budynków, drzew itp.

Jak podsumowują niemieccy eksperci, pionowym wiatrakiem nie uda się zasilić całego domu jednorodzinnego. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną sytuacja wygląda już jednak lepiej. A w obszarach o silnym wietrze być może można również ładować nim samochód elektryczny.

Źródło: Agrarheute

Idź do oryginalnego materiału