Ożywienie gospodarcze jest powolne, bez nadmiernej presji inflacyjnej

4 godzin temu

Komplet danych grudniowych płynących z polskiej gospodarki (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa) świadczą o powolnym ożywieniu, które nie powinno generować nadmiernej presji inflacyjnej, oceniają ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, sprzedaż detaliczna w grudniu wskazuje na „utrzymującą się ostrożność konsumentów i najpewniej wysoką skłonność do oszczędzania”.

„Średnio w IV kw. 2024 dynamika sprzedaży przyspieszyła do 2,1% r/r z 1,3% r/r w III kw. 2024, wspierając nasze oczekiwanie, iż pomimo lekkiego rozczarowania na koniec roku, w IV kw. 2024 zobaczymy jednak przyspieszenie konsumpcji. Dane wskazują jednak na utrzymującą się ostrożność konsumentów i najpewniej wysoką skłonność do oszczędzania. Jednocześnie wskaźniki koniunktury konsumenckiej za styczeń przyniosły oczekiwaną przez nas poprawę nastrojów na początku roku. W szczegółach widać jednak przytłumioną skłonność do dokonywania ważnych zakupów, choćby nieco niższą niż w grudniu. Komplet danych za grudzień rysuje obraz powolnego ożywienia, które nie powinno generować nadmiernej presji inflacyjnej” – czytamy w komentarzu PKO BP.

Wskazano, iż – podobnie jak w listopadzie – najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w kategorii samochody (25,1% r/r) w związku ze zwiększonym popytem przed wejściem w życiu zaostrzonych norm emisyjnych.

„W 2024 okres przedświąteczny uwzględniał trzy soboty w grudniu vs cztery w 2023. Być może część świątecznych wydatków przypadła na ostatnią sobotę listopada. Oprócz żywności 'pod kreską’ znalazły się meble, rtv i agd (pokłosie schłodzenia popytu na rynku nieruchomości) oraz odzież i obuwie (lustrzane odbicie tego co obserwujemy w kategorii pozostałe)” – czytamy dalej.

Zdaniem ekonomistów, rok bieżący powinien przynieść poprawę w budownictwie napędzaną między innymi przyspieszeniem inwestycji współfinansowanych z nowej perspektywy finansowej UE oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 1,9% r/r w grudniu 2024 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 9,9%.

Konsensus rynkowy wynosił 3,8% wzrostu r/r (sprzedaż w cenach stałych).

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału