Panattoni uzyskał pionierski zielony kredyt

2 tygodni temu

Panattoni uzyskał pionierski zielony kredyt od Berlin Hyp AG o wartości 74,34 mln euro. Środki finansowe przeznaczone są na realizację centrum logistycznego w Bydgoszczy dla wiodącej firmy e-commerce.

Przyznanie zielonego kredytu było uzależnione od szczegółowej weryfikacji zastosowanych rozwiązań proekologicznych. To pierwszy taki kredyt udzielony przez Berlin Hyp dla projektu w polskim sektorze magazynowym.

– Inwestycja BTS w Bydgoszczy to ogromne przedsięwzięcie – budynek o powierzchni ponad 140 000 m kw. jest przeznaczony do obsługi rynku e-commerce i może pomieścić do 7 milionów pojedynczych produktów. Został zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju, a następnie przeszedł proces weryfikacji, który pozwolił nam przekształcić wcześniejsze warunki finansowania w bardziej korzystny zielony kredyt – mówi Emilia Taczewska-Trojańska, Head of Debt Finance Poland, Panattoni. Dodaje: – w tej chwili instytucje finansowe oferują preferencyjne warunki dla projektów wyróżniających się wysoką efektywnością energetyczną, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy innych ekologicznych innowacji, w tym zaawansowanych technologii pomagających redukować emisję dwutlenku węgla.

Rygorystyczne kryteria

Przyznanie zielonego kredytu oznacza, iż budynek spełnił rygorystyczne kryteria zrównoważonego rozwoju i odzwierciedla zaangażowanie Panattoni w przyjazny środowisku rozwój. Inwestycja w Bydgoszczy osiągnęła wysokie wskaźniki dotyczące efektywności energetycznej, dzięki znacznemu ograniczeniu potrzeb energetycznych oraz zużycia energii. Pomogły w tym zaawansowane rozwiązania z zakresu izolacji termicznej, wykorzystanie pomp ciepła czy oświetlenia LED. Zużycie energii i wody na bieżąco monitoruje nowoczesny System Zarządzania Budynkiem (BMS). Centrum logistyczne przeszło certyfikację w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Sektor finansowy gwałtownie dostosował swoją strategię do wymagań wyznaczonych przez Zielony Ład Unii Europejskiej, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, a Berlin Hyp jest w czołówce tej zmiany. Jego holistyczne podejście do zrównoważonego finansowania uwzględnia nie tylko rentowność, ale także odpowiedzialność firmy wobec zrównoważonego rozwoju i społeczeństwa. Poprzez zielone finansowanie bank wspiera projekty, które znacząco przyczyniają się do rozwoju ekologicznego budownictwa i spełniają najnowsze europejskie standardy zrównoważonych inwestycji. Projekty objęte takim finansowaniem, w tym centrum logistyczne w Bydgoszczy, charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Zaangażowanie banku jest dodatkowo potwierdzane przez rygorystyczny proces weryfikacji takiej inwestycji, nadzorowany przez ISS ESG, wiodącą agencję ratingową ds. zrównoważonego rozwoju.

– Chcemy podziękować Berlin Hyp za współpracę i zaufanie w tym przełomowym projekcie. Wspólnie ustanowiliśmy nowe standardy dla sektora logistycznego i utorowaliśmy drogę ku bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi Emilia Taczewska-Trojańska.

Idź do oryginalnego materiału