Parlament sąsiadującego z Polską kraju zatwierdził niższe podatki na kryptowaluty

1 rok temu

28 czerwca br. Rada Narodowa Republiki Słowackiej podjęła decyzję, iż kryptowaluty w tym kraju będą obłożone niższymi podatkami.

Rada zagłosowała za przyjęciem poprawki, która obniży podatek dochodowy od osób fizycznych od zysków uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut posiadanych przez użytkownika przez co najmniej rok.

Mieszkasz w Słowacji i masz kryptowaluty? Zapłacisz niższe podatki

Podatki zostaną obniżone do 7 proc., co stanowi znaczny spadek w porównaniu z obecną skalą podatkową wynoszącą 19 proc. lub 25 proc. Płatności otrzymane w kryptowalutach do 2400 euro – w przybliżeniu 2622,20 dolarów – nie będą opodatkowane. Ponadto ustawa wyklucza dochód w postaci kryptowaluty ze składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 14%.

Wcześniej Miloš Svrček, jeden ze współautorów ustawy, wyjaśnił, iż poprawka była konieczna do ochrony suwerenności finansowej Słowacji. – Bardzo ważne jest, aby w konstytucji znalazł się zapis, na podstawie którego będziemy mogli bronić się w przyszłości przed wszelkimi nakazami z zewnątrz, mówiącymi, iż może istnieć tylko cyfrowe euro i żadne inne opcje płatności – powiedział.

Słowackie Ministerstwo Finansów przewiduje, iż wpływ finansowy poprawki wyniesie około 30 milionów euro rocznie.

Dyskusja o cyfrowym euro

Poprawka została przyjęta kilka tygodni po tym, jak parlament przyjął inną poprawkę do konstytucji, która kodyfikowała prawo obywateli do korzystania z gotówki jako metody płatności w świetle dyskusji na temat cyfrowego euro. „Podobnie jak kryptowaluty, cyfrowe euro mogłoby być wykorzystywane do płatności cyfrowych, ale byłoby kontrolowane przez Europejski Bank Centralny. Jednak obie instytucje przekonują, iż to tylko dodatek, a nie zamiennik gotówki” – czytamy na portalu euractiv.com.

Słowacja jest w tej chwili jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, która aktywnie monitoruje rozwój branży kryptowalutowej regionie. Przypomnijmy, iż zaledwie miesiąc temu Unia dookonała ratyfikacji przełomowych przepisy dotyczące rynków aktywów kryptograficznych (MiCA). Przepisy zostały stworzone w celu uczynienia z Europy centrum działalności związanej z aktywami cyfrowymi.

Dyskusja na temat przepisów MiCA rozpoczęła się w 2020 roku. Dziś są one chwalone przez wiele firm z branży krypowalutowej za zapewnienie jasności regulacyjnej.

Idź do oryginalnego materiału