Pekao: Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżki stóp procentowych w lipcu

1 tydzień temu

Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie obniżki stóp procentowych w lipcu br., łącznie w tym roku obniży je o 100 punktów bazowych i o 125 punktów bazowych w przyszłym roku, prognozują ekonomiści Banku Pekao.


Według nich, inflacja konsumencka wyniesie 3,7 proc. rok do roku na koniec 2025 r. i 3 proc. rok do roku na koniec 2026 r.


"Prokrastynacja" to najlepsze określenie obecnej postawy Rady Polityki Pieniężnej. Jednak w pewnym momencie projekcja NBP pokaże inflację poniżej celu NBP (2,5 proc.) w horyzoncie prognozy. Zakładamy, iż w lipcu skłoni to RPP do cięć stóp. O łącznie 100 punktów bazowych do końca 2025 i kolejne 125 punktów bazowych w 2026 (do 3,5 proc.) – czytamy w raporcie "Inwestycyjny boom w czasach wojen handlowych. Prognozy na lata 2025-2026".

Decydujący głos prezesa NBP


W ocenie banku, RPP wygląda na mocno podzieloną co do momentu rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Przy takim podziale stron decydujący głos - według analityków - będzie miał prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.


Prezes Glapiński nie pierwszy raz wykazuje wrażliwość na wpływ czynników regulowanych na inflację, werbalizując obawy o skok inflacji w IV kwartale w wyniku odmrożenia cen energii. Bez oficjalnej legislacji upewniającej o stabilizacji cen energii może mieć wygodny powód, aby nie głosować za obniżkami stóp. Przekłada to moment rozpoczęcia cyklu cięć co najmniej na II połowę 2025 – czytamy dalej.


RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 punktów bazowych.

Trendy inflacyjne


Jeśli chodzi o trendy inflacyjne, Pekao zakłada dalsze przyspieszenie inflacji ze szczytem w marcu 2025 r. na poziomie ok. 5,5 proc. rok do roku ze względu na efekt niskiej bazy odniesienia. Z kolei z początkiem II półrocza oczekuje tąpnięcia w dół poniżej 4 proc. rok do roku przez efekty bazowe.


Średnioroczna inflacja w 2025: 4,5 proc., w 2026: 3,3 proc. Do celu inflacyjnego (rozumianego jako przedział dopuszczalnych wahań od celu) nie wrócimy szybko, w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w I połowie 2026 r. – czytamy w raporcie.


Jednocześnie ekonomiści podkreślają, iż kształt ścieżki inflacyjnej będzie wciąż, choć w mniejszym stopniu niż w 2024 r. uzależniony od czynników regulowanych (taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych, akcyza na wyroby tytoniowe).


Inflacja konsumencka wyniosła 4,7 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2024 r. Inflacja średnioroczna wyniosła 3,6 proc. w 2024 roku (wobec 11,4 proc. inflacji odnotowanej rok wcześniej).

Polecamy też:



  • Kiedy stopy procentowe spadną? Członek RPP o warunkach do rozpoczęcia dyskusji o obniżce

  • Stopy procentowe w Europie: Polska wysoko i to się gwałtownie nie zmieni. RPP ma listę argumentów

  • Tyrowicz (RPP): Wyższe stopy procentowe to wolniejszy wzrost wynagrodzeń

  • Stopy procentowe w Europie. Tak wypada Polska na tle innych krajów

Idź do oryginalnego materiału