W nadchodzących miesiącach przewiduje się wyraźny spadek cen skupu mleka, w kontrze do wzrostu, jaki zaobserwowano w IV kwartale 2023 roku. Korekta na światowym rynku już trwa. Jakie zatem będą perspektywiczne ceny mleka?
O sytuacji na światowym rynku mleka i produktów mlecznych informują w kwartalnym raporcie analitycy rynku rolnego z Credit Agricole.
Po wzrostach ceny mleka — korekta
Zwyżka cen w IV kwartale 2023, pomimo przez cały czas słabego popytu na światowym rynku, wynikała z ograniczonej podaży mleka wśród głównych eksporterów produktów mlecznych — tłumaczą analitycy. Ceny różnorodnych produktów mlecznych wzrosły, zwłaszcza masła (o około 24%) i serwatki (o około 23%). To spowodowało ponowne rozbieżności cen tłuszczu mlecznego i białka. Jest to widoczne w różnicach cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku.
Ostatnie miesiące przyniosły jednak spadek cen, głównie z powodu poprawiających się perspektyw produkcji mleka u największych światowych eksporterów, przy przez cały czas słabym popycie.
Na półkuli północnej dobre perspektywy produkcji mleka
Jak zawraca uwagę raport, Unia Europejska i Stany Zjednoczone wchodzą w kluczową fazę sezonu mlecznego. Warunki agrometeorologiczne w tych regionach pozostają korzystne. Czyli w połączeniu z relatywnie wysoką opłacalnością produkcji mleka, wynikającą z wysokich cen skupu przy niskich cenach pasz, stanowi to bodziec do zwiększenia produkcji.
Głównym ryzykiem dla tego scenariusza jest potencjalne pogorszenie się warunków agrometeorologicznych w nadchodzących miesiącach — zastrzegają analitycy.
Słaby popyt na produkty mleczne, głównie przez Chiny
Obecnie globalny popyt na produkty mleczne pozostaje słaby. Głównie z powodu mniejszych zakupów ze strony Chin. Jak informują eksperci z Credit Agricole, chiński wolumen wyrażony w ekwiwalencie mleka obniżył się I–XI 2023 r. o 7,0% r./r. Wynika to głównie ze spowolnienia popytu wewnętrznego w tym kraju oraz rosnącej chińskiej produkcji mleka. Konkretnie, to w ostatnich pięciu latach wzrosła ona o prawie jedną trzecią.
Perspektywiczne ceny mleka w trendzie spadkowym
Analitycy przewidują się, iż wzrost produkcji mleka w UE i USA przy słabym popycie globalnym spowoduje w najbliższych miesiącach spadek cen na światowym rynku mleka. Ponadto twierdzą, iż trend taki utrzyma się do III kwartału br. Jednakże w IV kwartale 2024 ceny mogą wzrosnąć, wspierane przez ożywienie popytu, zwłaszcza w Europie.
Perspektywiczne ceny mleka w Polsce
W ślad za światowym trendem analitycy spodziewają się, iż cena skupu mleka również w Polsce będzie spadać w najbliższych miesiącach. Chociaż lokalna konkurencja między mleczarniami może ograniczyć skalę spadków cen.
Ostatecznie przewidują, iż cena skupu mleka w Polsce wyniesie około 210 złotych na hektolitr na koniec 2024 r. Podczas gdy na koniec 2025 r. może się kształtować w granicach 240 złotych.
Źródło: Credit Agricole