PGE Dystrybucja podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowę dotacyjną na projekt pn. „Rozbudowa i przebudowa stacji elektroenergetycznych w celu rozwoju elektromobilności w wybranych powiatach województwa łódzkiego: bełchatowskim, piotrkowskim i tomaszowskim”, podała spółka. Umowa o dofinansowanie swoim zakresem obejmuje przebudowę czterech stacji elektroenergetycznych w łódzkim Oddziale Spółki, tj. stacji Tomaszów 1, stacji Pioma, stacji Piotrków Wschód oraz stacji Rogowiec Stary. Wartość kosztów kwalifikowanych to 102 437 184 zł, z czego zakontraktowane dofinansowanie wynosi 61 456 310 zł.
Umowa została zawarta w ramach Programu Priorytetowego pod nazwą „Zeroemisyjny system energetyczny. Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, podano.
„To już nasza trzecia umowa o dofinansowanie w ramach programu wspierającego rozwój elektromobilności. kooperacja z NFOŚiGW jest dla PGE Dystrybucja niezwykle istotna. Środki z Funduszu Modernizacyjnego stanowią duże wsparcie finansowe, za pomocą którego przyspieszamy proces niezbędnej transformacji energetycznej. Spółka uczestniczy w każdym naborze, który dotyczy sieci dystrybucyjnych i którego regulamin dopuszcza nas jako potencjalnego beneficjenta. Liczymy, iż inwestycje w sieci zarządzane przez OSD będą przedmiotem kolejnych programów realizowanych przez NFOŚiGW” – powiedział prezes PGE Dystrybucja Jacek Drozd, cytowany w komunikacie.
W wyniku realizacji ww. zadań osiągnięty zostanie efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia emisji CO2 oraz ograniczenia emisji tlenków azotu oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Dodatkowo, zgodnie z celem Programu Priorytetowego, ukończenie ww. inwestycji zwiększy moce przyłączeniowe w regionie, co wpłynie korzystnie na możliwości przyłączania przez inwestorów zarówno nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, jak i instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Dodatkowo, zwiększy się bezpieczeństwo i niezawodność pracy sieci.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews