PGE i Orsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

2 tygodni temu

Warszawa, 25.06.2025 (ISBnews) – Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie terminalu T5 do budowy morskiej farmy wiatrowej BC-Wind z portfela Ocean Winds, podały spółki.

Elektrownia Wiatrowa Baltica-2, która buduje morską farmę wiatrową Baltica 2, będzie dzierżawić przestrzeń portową w Gdańsku. Na powierzchni ponad 21 hektarów powstanie terminal instalacyjny T5. Zostanie on wykorzystany na etapie instalacji turbin dla projektu Baltica 2 w 2027 roku.

“Umowa rezerwacyjna podpisana z BC-Wind, projektem realizowanym przez Ocean Winds w Polsce, jest pierwszym krokiem do wypracowania ostatecznych umów poddzierżawy tych terenów portowych. Ocean Winds chce skorzystać z terminalu T5 w 2028 roku jako zaplecza instalacyjnego dla morskich turbin wiatrowych w ramach projektu BC-Wind” – czytamy w komunikacie.

“W Gdańsku powstaje terminal T5 – jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, który stanie się kluczowym ogniwem w realizacji ambitnego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego znaczenie podkreśla fakt, iż będzie wykorzystywany nie tylko przy budowie największej inwestycji OZE w kraju – farmy wiatrowej Baltica 2 – ale także przez inne projekty offshore wind, zarówno polskie, jak i międzynarodowe” – powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Dariusz Marzec, cytowany w komunikacie.

Co najmniej przez najbliższe 10-15 lat terminal T5 w Gdańsku będzie działał dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a po tym czasie będzie wykorzystywany w zależności od przyszłych potrzeb rynku, dodał.

“Udostępnienie terminalu T5 kolejnemu projektowi po zakończeniu instalacji dla Baltica 2 wpisuje się w długofalową strategię maksymalizacji wykorzystania zasobów portowych oraz budowania trwałych fundamentów dla rozwoju polskiego rynku offshore wind. To rozwiązanie zgodne z najlepszymi praktykami rozwiniętych rynków morskiej energetyki wiatrowej, które pozwala efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby i wzmacnia pozycję Polski jako kluczowego gracza w transformacji energetycznej regionu” – skomentował vice president & managing director Baltica 2, Ørsted Ulrik Lange.

PGE Baltica realizuje projekty morskiej energetyki wiatrowej Grupy PGE. Na jej portfel offshore wind składa się osiem projektów morskich farm wiatrowych w różnej fazie rozwoju o planowanej łącznej mocy przekraczającej 7 GW. Najbardziej zaawansowany z nich – Baltica 2 o mocy 1,5 GW z planowaną datą oddania do użytku w 2027 roku – realizowany jest we współpracy z firmą Ørsted, z którą PGE przygotowuje również projekt Baltica 3 o mocy 1 GW.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału