PGE ma potencjał do wypłaty dywidendy, poinformuje o nim w strategii

5 dni temu

Warszawa, 16.04.2025 (ISBnews) – Polska Grupa Energetyczna (PGE) ma potencjał do wypłaty dywidendy i zawrze informacje na ten temat w czerwcowej strategii, poinformował prezes Dariusz Marzec. Ocenił, iż duże znaczenie energetyki konwencjonalnej w obecnej strukturze grupy zmniejsza skłonność do zaproponowania dywidendy.

“Czasy są bardzo niepewne, otoczenie charakteryzuje się ogromną zmiennością, musimy być konserwatywni. Z drugiej strony, mamy przed sobą duży plan rozwoju. […] Te inwestycje są efektywne, są weryfikowane przez rynek, wykorzystujemy dobre i efektywne źródła finansowania” – powiedział Marzec podczas konferencji prasowej.

“Jesteśmy przekonani, iż grupa ma potencjał do wypłaty dywidendy […], ale w tym roku tego nie będziemy rekomendować” – dodał.

Wiceprezes ds. finansowych Przemysław Jastrzębski poinformował, iż spółka odniesie się do zagadnienia dywidendy w strategii, której publikację przewidziano na pierwszą dekadę czerwca.

“Ilość i wielkość segmentu energetyki konwencjonalnej […] powoduje tę ostrożność i istotne ryzyko w przyszłych przepływach, w zależności od tego, jakie będą koszty ETS-ów. Na pewno w sytuacji, kiedy mielibyśmy do czynienia z mniejszą ilością w grupie segmentów działalności obarczonych wysokim ryzykiem, nasza skłonność do zaproponowania dywidendy byłaby większa. […] Wydaje nam się, iż dobrze pan odczytuje ten komunikat” – powiedział Marzec, pytany czy gdyby w grupie nie było aktywów konwencjonalnych, to dywidenda byłaby szybciej.

W połowie kwietnia zarząd PGE zarekomendował niewypłacanie dywidendy za rok 2024. Spółka podała wtedy, iż biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju Grupy, spółka posiada potencjał do wypłacania dywidendy w przyszłości, jednakże dalsza działalność segmentu Energetyki Konwencjonalnej w strukturach Grupy, w szczególności potencjalna skala płatności za uprawnienia do emisji CO2, przekłada się na ograniczoną przewidywalność przepływów finansowych Grupy.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału