W środę odbyła się konferencja wynikowa PGE, na której poinformowano o planach grupy.
- o ile chodzi o wydzielenie (aktywów węglowych - red.), to sprawa zamknięta nie jest, przynajmniej w naszym przekonaniu. (...) realizowane są analizy. Mamy nadzieję, iż w drugiej połowie roku dojdziemy do jakichś konkluzji czy naszych rekomendacji i decyzji właściciela, bo na koniec dnia to jest decyzja właściciela - powiedział prezes PGE Dariusz Marzec.
- Sytuacja w otoczeniu spółki i sytuacja poszczególnych segmentów naszej działalności jest bardzo dynamiczna i pewne wnioski, czy pewne kierunki może dzisiaj nie są tak oczywiste, jak jeszcze było to rok temu, czy półtora roku temu. Generalnie prowadzimy na bieżąco dialog z właścicielem i mamy nadzieję, iż kierunkowe zamykanie tych tematów w jedną, bądź w drugą stronę nastąpi w drugiej połowie tego roku - dodał. Reklama
PGE stawia na energetykę gazową
PGE stawia natomiast na elektrownie gazowe - do roku 2030 planowane jest 5,25 GW nowych mocy.
- Energetyka gazowa będzie jednym z podstawowych kierunków rozwoju PGE - podkreślił Marzec. Dodał, iż szerszy horyzont spółka pokaże w strategii, której publikacja przewidziana jest w czerwcu.
Grupa zakłada w tym roku spadek powtarzalnej EBITDA w energetyce konwencjonalnej w ujęciu rocznym, za to wzrost w dystrybucji, energetyce gazowej i ciepłownictwie. W segmentach energetyki odnawialnej, obrotu i energetyki kolejowej oczekiwany jest wynik porównywalny do roku ubiegłego.
W przypadku inwestycji zakład się wzrost nakładów w tym roku do 10 proc. Nie dotyczy to jednak projektu offshore.
- Duży wzrost będziemy mieli w obszarze energetyki odnawialnej, tu mamy projekt Baltica 2, ale realizowany jest on w formule project finance. Wyłączając ten projekt pozostały CAPEX urośnie o duże kilka do 10 proc. Ostateczna kwota determinowana będzie harmonogramem prac i rozliczeń - powiedział wiceprezes Przemysław Jastrzębski.
Węgiel będzie stopniowo zastępowany w ciepłownictwie
Nakłady inwestycyjne grupy PGE w 2024 roku wyniosły 10,689 mld zł wobec 10,088 mld zł w 2023 roku.
PGE zakłada znaczący wzrost nakładów w segmencie Energetyki Odnawialnej z tytułu rozpoczęcia realizacji projektu Baltica 2. Wzrost CAPEX-u spółka przewiduje też w Energetyce Gazowej. Rośnie poziom wydatkowania na budowę bloku w Rybniku wraz z zaawansowaniem budowy. W segmentach Dystrybucja i Energetyka Kolejowa oczekiwany jest względny przyrost nakładów jako efekt koncentracji działań na rozwoju sieci.
Jak podano, spółka konsekwentnie ogranicza nakłady modernizacyjno-odtworzeniowe w Energetyce Konwencjonalnej. W segmencie Ciepłownictwo spółka zakłada stabilny poziom wydatków w 2025 r. i wzrost w latach kolejnych wraz z realizacją kolejnych inwestycji zastępujących wytwarzanie z węgla kamiennego.
PGE
7,2560
0,0260
0,36%
akt.: 16.04.2025, 11:54
Otwarcie
7,2500
Max
7,2960
Min
7,0800
Kurs odniesienia
7,2300
Suma wolumenu
1 451 530
Suma obrotów
10 482 937,94
Widełki dolne
6,5260
Widełki górne
7,9740
Zobacz również:
BEDZIN
CEZ
COLUMBUS
Wyszukaj inne
Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru