PGG. Połowa prądu w kopalni Sośnica pochodzi z metanu ze złóż węgla

14 godzin temu

W wyniku inwestycji zagospodarowanie metanu w kopalni Sośnica osiągnęło poziom 70%. Nowy silnik metanowy ma 2003 kW mocy elektrycznej i ponad 2027 kW ciepła. Urządzenie jest bezpieczne, wygodne w eksploatacji, działa niezawodnie i jest przyjazne dla środowiska.

Jednoczesna produkcja energii cieplnej i elektrycznej, czyli kogeneracja, ma o 30% wyższą sprawność niż przy wytwarzaniu rozdzielonym (końcowa wynosi 80–90%). Ogranicza zużycie paliwa, a także emisje zanieczyszczeń i substancji szkodliwych. Sprawdza się w zakładach, gdzie elektryczność i ciepło są zużywane przez cały rok, tak jak ma to miejsce w kopalniach.

Układ kogeneracyjny (z silnikami gazowymi i nowoczesnym kotłem wodnym) pozwala bardzo elastycznie sterować wytwarzaniem energii, zabezpiecza niezbędną moc, utrzymuje stabilne napięcie prądu i jego częstotliwość. Urządzenia o kompaktowej, modułowej konstrukcji mają obudowy, które skutecznie tłumią hałas (co ma znaczenie szczególnie w pobliżu osiedli mieszkaniowych) – czytamy w komunikacie.

PGG od lat wymienia przestarzałe kotły węglowe na silniki metanowe. Im więcej metanu w kopalniach jest wykorzystywane, tym mniej dostaje się do atmosfery (a to gaz cieplarniany groźniejszy od dwutlenku węgla). Jeden silnik gazowy spala go 4,5 mln m3 redukując emisję 81,4 tys. ton ekwiwalentu CO2. Opłacalność takich inwestycji rośnie przy wzroście cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. W PGG działa 11 agregatów o łącznej mocy elektrycznej 20,5 MW ( i takiej samej cieplnej). W latach 2025–2027 zostanie zainstalowanych 6–7 urządzeń (sumarycznie 9–11 MW).

Przeczytaj także: Orlen z nową strategią. Największy program inwestycyjny w historii

Idź do oryginalnego materiału