- Od katastrofy w Pniówku w polskim górnictwie doszło do siedmiu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem metanu
- Wyższy Urząd Górniczy zalecił utworzenie zespołów eksperckich
- Prace zespołu PGG będzie wspierać świat nauk
Podstawą powołania zespołu są wydarzenia z kwietnia 2022 r., kiedy to w wyniku wybuchu metanu w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników. Od tamtej pory w polskim górnictwie doszło do siedmiu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem metanu, a trzy z nich miały miejsce w Polskiej Grupie Górniczej.
Zespół PGG będzie zajmować się analizą i weryfikacją:
- projektów technicznych ścian prowadzonych w tej chwili w III-IV kategorii zagrożenia metanowego lub w warunkach zagrożenia wyrzutami metanu i skał
- założeń projektów technicznych ścian nowo uruchamianych w III-IV kategorii zagrożenia metanowego w perspektywie lat 2025-2026.
Przewodniczącym został Damian Borgieł (dyrektor Biura Produkcji i Zagrożeń Naturalnych PGG), zastępcą dr Grzegorz Plonka (szef Zespołu Zagrożeń Naturalnych). Prace zespołu będzie wspierać świat nauki, w tym prof. Eugeniusz Krause (GIG), prof. Nikodem Szlązak (AGH), dr hab. Stanisław Trenczek (GIG) czy dr Dariusz Musioł (Politechnika Śląska).
Oprócz wyznaczenia, iż ktoś nie powinien przebywać w określonym wyrobisku, musimy jeszcze umieć monitorować to w skuteczny sposób. System lokalizacji będzie wprowadzany także po to, żeby zakorzenić pewne zwyczaje. To bardzo istotne, bo zmiany pokoleniowe w górnictwie dotyczą także kadry. Rozmawiając z ludźmi na dole, często osobiście spotykałem się z tym, iż wiedza, która dla starszych górników była oczywista, wcale nie jest już taka powszechna, jak kiedyś. Nie dla wszystkich oczywiste są związki przyczynowo-skutkowe, od których zależy często bezpieczeństwo pod ziemią – powiedział wiceprezes ds. produkcji PGG Marek Skuza.
Po katastrofie w Pniówku Wyższy Urząd Górniczy (WUG) zalecił przedsiębiorcom górniczym utworzenie zespołów eksperckich, które będą kontrolowały, analizowały i weryfikowały projekty techniczne eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu prowadzenia ścian i likwidacji wyrobisk przyścianowych. O monitorowaniu i zwalczaniu zagrożeń naturalnych rozmawiamy od bardzo dawna, ale dziś sytuacja wygląda inaczej niż 20-30 lat temu, schodzimy z wyrobiskami coraz głębiej – powiedział Piotr Litwa, prezes WUG, biorący udział w pierwszym spotkaniu zespołu w PGG.
Przeczytaj także: W Polsce będzie składowany CO2. kooperacja gigantów