Warszawa, 09.07.2025 (ISBnews) – Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przedstawiła model organizacji 3 fabryk amunicji, obejmujący zarówno rozbudowę dotychczasowych ośrodków produkcyjnych, jak również budowę nowych linii technologicznych. PGZ zakończyła również proces analiz i negocjacji ofert w zakresie wyboru dostawcy technologii produkcji amunicji 155 mm, podała Grupa.
Grupa przystępuje w tej chwili do uzgodnienia szczegółowych zapisów umów z docelowym partnerem. Podstawą dalszych działań jest dofinansowanie przez Skarb Państwa w wysokości 2,4 mld zł. W planie jest realizacja kolejnych projektów związanych z produkcją prochów wielobazowych i produktów wysokoenergetycznych, podano.
“Pierwsza Fabryka odpowiedzialna będzie za produkcję pocisków w obecnej technologii z dotychczasowymi partnerami, z założeniem istotnego zwiększenia posiadanych zdolności wytwórczych – do 100 tys. szt. rocznie. Druga Fabryka będzie nastawiona na produkcję nowej generacji pocisków dla armatohaubic m.in. KRAB, KRAB-2 oraz K9 – do 80 tys. szt. rocznie. Trzecia Fabryka, tj. Prochownia ma stanowić centrum odpowiadające za produkcję nowej generacji prochów oraz ładunków do amunicji wielkokalibrowej. Ponadto obie fabryki będą przez cały czas produkować inne rodzaje amunicji wielkokalibrowej, w tym 120 mm” – czytamy w komunikacie.
Działania w obszarze Pierwszej i Drugiej Fabryki są realizowane w ramach przyznanego spółkom amunicyjnym Grupy PGZ dofinansowania z Funduszu Inwestycji Kapitałowej na kwotę 2,4 mld zł. W najbliższych tygodniach planowane jest złożenie przez PGZ wniosku do FIK na dofinansowanie realizacji Prochowni.
“Harmonogram działań realizowanych przez spółki amunicyjne PGZ zakłada, iż od 2028 roku osiągnięte zostaną zdolności produkcyjne do 150-180 tys. w zakresie kluczowej w tej chwili amunicji 155 mm” – czytamy dalej.
Polska Grupa Zbrojeniowa to grupa kapitałowa skupiająca blisko 70 zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. Jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze.
(ISBnews)