Kolejny kraj chce banować kypto – tym razem Pakistan, dom dla prawie ćwierć miliarda ludzi, chce zakazać usług kryptowalutowych.
FATF (Financial Action Task Force) to międzyrządowa organizacja zajmująca się walką z międzynarodowym praniem pieniędzy, również poprzez krypto. Posiada ona swoją Szarą Listę, na którą wpisywane są kraje oraz organizacje, które wymagają zwiększonej obserwacji i monitorowania. Mogą znaleźć się tam również kraje i instytucje, które FATF uważa za zbyt mało aktywne w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i walce z finansowaniem terroryzmu (a za takie uznaje używanie również krypto). Do października zeszłego roku znajdował się na tej liście również Pakistan.
Wykreślenie Pakistanu z Szarej Listy to istotny krok dla tego kraju w poprawie swojej sytuacji na arenie międzynarodowej. By pozostać poza Listą, Pakistan „nigdy nie zalegalizuje kryptowalut a jakiekolwiek usługi kryptowalutowe zostaną zakazane w kraju” – jasno zadeklarowała tamtejsza Minister Stanu ds. Finansów Aisha Ghaus Pasha na posiedzeniu Senatu. Tę wypowiedź poparli inni politycy, w tym dyrektor Banku Pakistanu (SBP), Sohail Jawad. Dodatkowo Ministerstwo Informacji i Technologii przygotowało już zestaw przepisów i regulacji dotyczących zakazu.
Przeczytaj też: Oficjalnie: Ledger potwierdza iż ma backdoora! Czy portfele sprzętowe są w ogóle bezpieczne?
Na kogo wpłynie ta decyzja? Czy w Pakistanie używa się krypto?
Wydawać by się mogło, iż w tym azjatyckim kraju są ważniejsze sprawy do rozwiązania, niż kwestia kryptowalut. Takiego samego zdania jest pakistańska krypto społeczność, która na Twitterze i innych social mediach negatywnie wyraziła się o planowanym zakazie. Część komentujących podkreśla, iż rządzący powinni skupić się na innych problemach w kraju oraz, iż kryptowalut i tak nie da się zakazać całkowicie. Tak twierdzi między innymi Daniyal Azam, pakistański analityk i trader.
W Pakistanie mieszka prawie 250 milionów ludzi i jest to jeden z najliczniejszych państw świata. Jak możemy przeczytać w raporcie Triple A z 2021 roku, krypto posiada 4.1 % mieszkańców tego kraju. Wydawać by się mogło, iż to niewiele, ale przekłada się to na aż 9 milionów użytkowników krypto! To aż trzy razy więcej niż np w Hiszpanii (ok 3,3 miliona posiadaczy kypto), dziewięć razy więcej niż w Polsce (ok 1 milion) i prawie dwa razy więcej niż w Niemczech (prawie 5 milionów).
Pakistańczycy posiadają kryptowaluty o wartości ok 20 miliardów dolarów (dane za rok 2021) a adopcja jest tam opisywana jako stosunkowo wysoka. Tamtejszy rząd sprzeciwiał się cyfrowym aktywom już wcześniej, chociażby w 2018 roku kiedy Bank Centralny Pakistanu zakazywał handlu krypto ale zainteresowanie Pakistańczyków tym tematem, jak widać po powyższych raportach, nie malało.
Tym razem może być jednak inaczej – rząd Pakistanu zadeklarował poważne traktowanie swojej postawy względem FATF i można spodziewać się większych regulacji i egzekwowania prawa w tej kwestii.