Pieniądz ujemny czy dodatni? NBP, łamanie konstytucji i gotówka

4 godzin temu

Krzysztof Lewandowski

Zarządza firmą, wykładowca ekonomii społecznej w Warszawskiej Szkole Zarządzania, publicysta. Ekspert ekonomiczny Fundacji „Jesteśmy Zmianą” i działacz ruchu społecznego „Nawigatorzy Jutra”. Zajmuje się teorią pieniądza suwerennego i sposobami przebudowy międzynarodowego systemu finansowego. Tłumacz, m.in.: „Stracone stulecie w ekonomii: trzy teorie bankowości i niezbity dowód”, „Emisja pieniądza. Alternatywne systemy monetarne. Raport KPMG”, „Reforma monetarna – lepszy system monetarny dla Islandii”, „Konkretne propozycje modelowe instytucji monetarnej w systemie pieniądza suwerennego”, „Światełko reformy monetarnej. Suwerenna waluta cyfrowa współistniejąca z pieniądzem bankowym”.

Z Krzysztofem Lewandowskim, tłumaczem książki „Stracone stulecie w ekonomii: trzy teorie bankowości i niezbity dowód” prof. Richarda A. Wernera, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Kasjer w sklepie, urzędnik, gracz na giełdzie, robotnik czy lekarz nie zdają sobie na ogół sprawy z tego, iż są częścią machinerii tłoczącej pieniądz ku szczytom władzy i wyżej, w chmury własnościowe, gdzie ukrywa się mitologiczny bóg pieniądza – władca kartelu. Kim jest ten władca dokładnie nie wiadomo, gdyż nie jest to władca jednoosobowy, a podmiot zbiorowy, rozsiany po całej kuli ziemskiej. Gdzie konflikt zbrojny i handel bronią, tam i on, a raczej jego przedstawiciele, czyli bankowcy oferujący pieniądz ujemny, czyli kredyt, tworzony metodą stoliczku nakryj się.
Krzysztof Lewandowski, „Pieniądz ujemny czy pieniądz dodatni?”

Byłoby korzystne, aby usunąć źródłową przyczynę problemów i władzę tworzenia pieniądza powierzyć Bankowi Centralnemu należącemu do państwa. Co więcej, przywilej kreacji pieniądza powinien być oddzielony od władzy alokowania nowego pieniądza. To efektywnie zredukuje ryzyko i niestabilność systemu monetarnego, długi zostaną znacząco zredukowane, a dochody z tytułu kreacji pieniądza będą zasilać państwo, a nie banki.
Frosti Sigurjónsson, „Emisja pieniądza. Alternatywne systemy monetarne. Raport KPMG”

Tak więc rada, aby pożyczać z zagranicy była udzielana głównie przeciwko interesom państw rozwijających się: naraziła ona te kraje na ryzyko kursu walut zagranicznych, co często prowadziło do wzrostu długu i nadmiernego odpływu odsetek od wszelkich otrzymanych pożyczek. Doprowadziło to do takich „rozwiązań” tego problemu, jak zamiana długu na akcje, i przekazywanie majątku narodowego zagranicznym kredytodawcom. Bankierzy sugerujący redukcję zadłużenia, tacy jak Alfred Herrhausen, szef Deutsche Bank, nie cieszyli się sympatią wśród kolegów. Co więcej, jest w tej chwili wiadome, iż zagraniczne kredyty nie były konieczne dla rozwoju tych krajów, zwłaszcza iż zagraniczni kredytodawcy jedynie tworzyli pieniądz z niczego poprzez bankową kreację kredytu, coś, co pożyczkobiorcy mogli zrobić sami u siebie, bez zaciągania zagranicznych pożyczek.
prof. Richard A. Werner, „Stracone stulecie w ekonomii: trzy teorie bankowości i niezbity dowód”

  1. Co to znaczy, iż gotówka jest jedynym suwerennym pieniądzem, znajdującym się dziś w obiegu?
  2. Czym jest pieniądz ujemny?
  3. Czym jest pieniądz dodatni?
  1. Jakie są źródła senioratu, czyli korzyści dla obywateli z emisji własnego, suwerennego pieniądza?
  2. Jaką rolę odgrywają media w blokowaniu pieniądza dodatniego?
  3. Jak powinien działać system bankowy, który służyłby 99% Polek i Polaków, a nie 1% najbogatszych?
  4. Jakiego ważnego pytania nikt Panu jeszcze nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.

Bronimy gotówki przed likwidacją. Pomóż nam!

Przekaż swój 1,5% podatku:

Wpisz nr KRS 0000191928

lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.

Zapraszamy na staże, praktyki i wolontariat!

Dołącz do nas!

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału