Ilość pieniędzy w obiegu w gospodarce jest ograniczona, choćby jeżeli kwoty dla całego świata osiągają niewyobrażalnie wysoki wynik. Jednocześnie należy pamiętać, iż populacja naszej planety to spore liczby, więc średnia wyliczona z tych dwóch wartości staje się znacznie bardziej "przyziemna". Zanim jednak przejdziemy do konkretnych kwot, warto wyjaśnić kilka terminów.
REKLAMA
Zobacz wideo Piotr Kuczyński o sprzedawaniu obligacji przez banki centralne: Tak mógłby działać również NBP
Co to jest M1, M2, M3? Agregaty pieniężne to ważne statystyczne mierniki ilości pieniądza w gospodarce
Omawiając zagadnienia dotyczące ilości pieniądza w gospodarce, wykorzystuje się agregaty pieniężne (monetarne), znane również jako miary pieniądza. Podzielone są one na kategorie ze względu na płynność zawartych w nich aktywów. Jak wyjaśnia portal Greenlight, wśród nich wyróżniamy:
M0 - obejmuje pieniądze fizyczne (banknoty i monety) w posiadaniu użytkowników;
M1 - obejmuje kategorię M0, depozyty bieżące (na żądanie) w bankach komercyjnych, oraz inne bardzo płynne aktywa;
M2 - obejmuje poprzednie kategorie, a także dodaje do tego konta oszczędnościowe i fundusze rynku pieniężnego, które nie są dostępne od razu, ale można stosunkowo gwałtownie uzyskać do nich dostęp.
M3 - obejmuje poprzednie kategorie, a także większe depozyty i fundusze instytucjonalne, które przemieszczają się wolniej, ale wciąż odgrywają rolę w gospodarce.
Zobacz też: Znamy nazwisko najbogatszego Polaka. Nie wiadomo, jak wygląda
Jakie kwoty przypisuje się zatem poszczególnym kategoriom?
Ile pieniędzy jest łącznie na świecie? Te wartości mogą przyprawić o zawrót głowy
Według informacji udostępnionych przez portal Finance Monthly wartość kategorii M0 (po jej ujednoliceniu do dolarów amerykańskich) wynosi około 8-9 bilionów dolarów. Tyle banknotów i monet jest w obiegu na całym świecie. Co ciekawe, stanowi to mniej niż 10 procent całkowitej światowej podaży pieniądza. Po uwzględnieniu środków zaliczających się do kategorii M1 wartość ta wzrasta do 50 bilionów dolarów. Kategoria M2 w skali świata to około 120 bilionów dolarów. Wartość dla M3 szacuje się natomiast na około 125-130 bilionów dolarów. Jak ma się to do światowej populacji?
Portal Visual Capitalist, postanowił sprawdzić, ile jest pieniędzy na świecie w przeliczeniu na osobę. W tym celu przyjęto wartość M2 na koniec 2024 roku, powołując się na dane CEIC Data. Było to około 123 biliony dolarów, a dokładniej 123 313 639 860 000 dolarów. Sumę tę podzielono przez populację świat z tego samego roku, która według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych wynosiła osiem miliardów ludzi (konkretnie 8 161 973 000). W ten sposób ustalono, iż na każdą osobę na świecie przypada około 15 tysięcy dolarów, czyli mniej więcej 54 tysiące złotych. Kwota ta powinna pozwolić nam na zakup używanego samochodu lub opłacenie około ośmiu miesięcy czynszu za trzypokojowe mieszkanie w Warszawie. Niestety, to tylko teoria.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.