Pierwsze wyroki w sprawie ukraińskiego zboża. Jakie kary?

2 godzin temu

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie podała nowe informacje w sprawie afery związanej z ukraińskim zbożem. Zarzuty postawiono 19 osobom, a dwie z nich zostały już skazane. Dochodzenie przez cały czas trwa.

Pierwsze wyroki w sprawie ukraińskiego zboża. Jakie kary?

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie doprowadzenia w okresie od 2022 r. do 2023 r. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości podmiotów nabywających zboże, dzięki wprowadzenia w błąd osób działających w ich imieniu, co do kraju pochodzenia zboża, oraz wprowadzenia w błąd w okresie od 2022 r. do 2023 r. w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu tego samego zamiaru organów uprawnionych do kontroli celnej, poprzez posłużenie się nierzetelną dokumentacją w tym, fakturami VAT, co do rodzaju sprowadzanego towaru, podlegającego reglamentacji pozataryfowej.

19 osób z zarzutami

Aktualnie zakresem postępowania przygotowawczego w tej sprawie objętych jest 70 wątków dotyczących podmiotów, które importowały produkty rolno – spożywcze takie jak pszenica, rzepak, kukurydza, soja i inne przeznaczone na cele techniczne z Ukrainy.

Poszczególne wątki śledztwa w przeważającej części dotyczą przestępstw skarbowych polegających na wprowadzeniu w błąd przedstawicieli organów uprawnionych do kontroli celnej co do tego, iż deklarowany towar sprowadzony
z Ukrainy, w tym pszenica, rzepak i inne jest przeznaczony na cele techniczne, podczas gdy faktycznie towar był przeznaczony do obrotu na rynku rolno – spożywczym.

Do chwili obecnej w toku śledztwa 19 osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karnych i karno – skarbowych. Wobec 4 podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczenia kraju, dozoru policji i poręczenia majątkowego. Ponadto również wobec 4 podejrzanych prokuratorzy wydali postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym zabezpieczając mienie na poczet przyszłych kar, w tym grzywny oraz ściągnięcia równowartości przepadku przedmiotów.

W toku postępowania przygotowawczego wykonano szereg czynności procesowych zmierzających do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy. Powyższe skutkowało wyłączeniem materiałów śledztwa wobec 4 podejrzanym
o przestępstwa oraz przestępstwa skarbowe do odrębnego postępowania, a następnie skierowaniem do adekwatnych Sądów (Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim, Sąd Rejonowy w Busku Zdroju) wniosków w trybie art. 335 § 1 k.p.k. oraz aktu oskarżenia (Sąd Rejonowy w Przemyślu).

Dwa wyroki skazujące i bardzo niskie kary

Do chwili obecnej w sprawie zapadły dwa wyroki skazujące: Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim uznał oskarżonego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę grzywny w łącznym wymiarze 6.000 zł oraz obciążył kosztami postępowania. Natomiast Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie Wydział Karny z siedzibą w Świdniku również uznał oskarżonego winnym popełnienia zarzucanego mu przestępstwa skarbowego i wymierzył mu karę grzywny wymiarze 4.000 zł i ponadto obciążył kosztami postępowania.

Aktualnie w śledztwie sukcesywnie przez organy procesowe, w tym prokuratorów, funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz policji wykonywane są czynności dowodowe mające na celu wyjaśnienie wszystkich wątków objętych zakresem postępowania.

Czy na polskich rynkach skupu pojawiają się zanieczyszczone zboża, kukurydza i pasze z terenów objętych powodzią

Z uwagi na zaplanowane czynności a także dobro śledztwa, kolejne informacje na ten temat zostaną udzielone we adekwatnym czasie.

Źródło: Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie

Idź do oryginalnego materiału