Największa z kryptowalut pierwszy raz w historii mierzy się z prawdziwym negatywnym omenem, którym wg. fanów analizy technicznej jest niedźwiedzie przecięcie kroczących średnich, w tym przypadku 200 i 50 tygodniowych, na interwale tygodniowym (W1). Średnie przecięły się w okolicy 25 000 USD i okazały się oporem nie do przejścia dla Bitcoina. Średnia SMA50 przecięła od góry SMA200. Czy to znak, iż Bitcoin podąży jednak w kierunku testu 20 000 USD?
Zbyt piękne by było prawdziwe
W ostatnim czasie mogłoby się wydawać, iż rynki zignorowały mocne dane z gospodarki i przestały się bać wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej sugerujących, iż silna gospodarka USA w otoczeniu coraz wolniej spadającej wysokiej inflacji oznacza dłuższy cykl podwyżek stóp. Jednak indeksy na Wall Street finalnie zareagowały spadkami na słowa Wallera z Fed, który powiedział, iż nie byłby przeciwny 50 pb podwyżce stóp w marcu (!). Przecież nie tak dawno Fed dostarczył 25 pb, czy powrót do 50-tek będzie miał miejsce już niebawem? Obawy podsycił też zaskakująco wysoko odczyt inflacji PPI. Owszem – byki powinny 'romansować’ z silną gospodarką ale w otoczeniu wysokiej inflacji nie oznacza ona niczego dobrego dla regulowanych przez centralne banki rynków finansowych. W końcu wyższe stopy to drogi kredyt, wysokie koszty finansowania, wysokie odsetki, więcej bankructw, trudniejszy dostęp do gotówki w bankach – jednym słowem wszystki co najgorsze dla ryzykownych aktywów! Możliwe, iż stopy Fed zawędrują w tym roku lub przekroczą okolice 6%, a analitycy nie widzą już szans na pivot w 2023 roku. Wall Street potrzebowało jednak kilka dni by zamortyzować wszystkie te inforamcje i wydaje się, iż w tej chwili indeksy są gotowe do większej korekty. Trudno oczekiwać, iż jeżeli scenariusz ten się ziści, kryptowaluty pozostaną obojętne. Strefa 20 000 USD może zostać przetestowana i pozytywna reakcja popytu w jej okolicach będzie mogła przesądzić o trwałości obecnego rajdu.
Wskaźnik Reserve Risk pokazuje, iż wiara we wzrosty BTC wśród prawie nigdy nie była silniejsza, co może mieć dwa oblicza. Jedno – wszyscy oni się mylą, a cena Bitcoina odnotuje bezprecedensowy spadek. Drugie – wskaźnik jest byczy i podobnie jak w przeszłości poprzedza falę wzrostów, z jeszcze niższej bazy. Źródło: Glassnode
Podczas gdy wielu inwestorów Bitcoin uważa, iż cena BTC zwykle sięga dna mniej więcej 400 dni po szczycie z rynku byka, 'krzyż śmierci’ może sugerować iż tym razem będzie inaczej. Wieloryby wysyłają jednak mieszane sygnały. Ostatnio Glassnode wskazywał na dystrybucje natomiast w danych opublikowanych 13 lutego firma badawcza Santiment zauważyła, iż wieloryby zwiększyły aktywność transakcyjną, gdy BTC zanurkował do 21 600 USD. Wieloryby miały wówczas odpowiedzieć transakcjami zawieranymi w najwyższym tempie od 3 miesięcy. Źródło: Santiment
Co na to Twitter?
Bitcoin potwierdza „załamanie” wykresu tygodniowego
Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszej strony, w nowej odsłonie i dziękujemy wszystkim Czytelnikom za obecność
Euforia po przebiciu 25 000 USD nie trwała długo.
Z jednej strony to fakt, wciąż nieprzejrzyste regulacje nie napędzają branży i mogą sprawić, iż wiele podmiotów odpłynie z USA. Głupotą byłoby jednak sądzić, iż odpłyną wszystkie – zostaną prawdopdoobnie tylko te, które będzie stać na to by sprostać wymaganiom SEC i innych instytucji. To prawdopodobnie w to grają Stany Zjednoczone.
Rynek akcji pokazuje wręcz niewiarygodny poziom chciwości. Miał on miejsce tylko 6 krotnie wcześniej w historii. Dodajmy w tle prawdopoboną recesję i jastrzębi Fed dążący do czołowego zderzenia z gospodarką. Dalsze wzrosty wyglądają po prostu na zbyt piękne by mogły być prawdziwe.
Caleb Franzen, analityk rynku w Cubic Analytics, zauważył, iż jednoroczna wykładnicza średnia ruchoma Bitcoina prawdopodobnie niedługo spadnie poniżej swojego trzyletniego odpowiednika po raz pierwszy w historii. W tej bessie robi się poważnie. Według Franzena przecięcie to zapowaiada, iż spadki będą cięższe i będą trwać dłużej niż kiedykolwiek wcześniej.
Przebudził się dobrze znany rynkowi crypto PlanB, który podkreślił iż Bitcoin przebił 200 tygodniową średnią kroczącą. Trochę jednak pospieszył się z tą obserwacją, od tego czasu BTC spadł już o prawie 7%.
Ale zakończym pozytywnie. MACD na wykresie BTC (interwał 3 tygodniowy) potwierdza bardzo mocny impet. Oscylator MACD zbudowany przez Appela w 1979 roku wskazuje na byczy sygnał w postaci przecięcia dwóch średnich. Do tej pory przecięcie tych średnim za każdym razem poprzedzało dalsze wzrosty.