Według najnowszych doniesień agencji prasowych, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko Justinowi Sunowi, założycielowi łańcucha TRON (TRX), twierdząc, iż dopuścił się on oszustw i manipulacji rynku. SEC uważa, iż Sun sprzedał lub rozdał w formie airdropów niezarejestrowane papiery wartościowe, w szczególności tokeny TRX i tokeny BitTorrent (BTT). Oskarżono też Suna o przeprowadzanie transakcji typu wash trade w celu manipulowania ceną TRX.
Wszystkie grzechy twórcy TRON
Zgodnie z treścią pozwu uważa się, iż Sun płacił celebrytom z dużą liczbą obserwujących w mediach społecznościowych, takim jak Jake Paul, Lindsay Lohan czy Soulja Boy w zamian za promowanie tokenów TRX i BTT. Komisja twierdzi, iż nie ujawniono ich wynagrodzeń i podjęto równolegle kroki prawne przeciwko wspomnianym wyżej influencerom.
W specjalnym oświadczeniu przewodniczący SEC, Gary Gensler, poinformował opinię publiczną, iż sytuacja ta pokazuje ryzyko na jakie narażeni są inwestorzy, gdy kryptowaluty są oferowane i sprzedawane na rynku bez parasola w postaci odpowiednich regulacji. Szef organów ścigania Komisji, Gurbir Grewal, stwierdził również, iż nieujawnianie „listy płac” przez celebrytów pokroju Paula i Lohan miało wyjść od samego twórcy TRON.
Wash trading polega z kolei na sztucznym zawyżaniu wolumenu obrotu papierem wartościowym poprzez jednoczesne kupowanie i sprzedawanie go w celu stworzenia iluzorycznego wrażenia dużej aktywności rynkowej. Można to wykorzystać do oszukiwania inwestorów i manipulowania cenami. SEC twierdzi, iż posiada dowody iż Sun podejmował się temu procederowi.
Doniesienia o problemach założyciela TRON spowodowały gwałtowną wyprzedaż tokenów TRX.
Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd jest ostatnio wyjątkowo agresywnie nastawiona do projektów kryptowalutowych, a pozwy sypią się jej z rękawa. Zakazywanie stakingu, problemy Binance i stablecoinów mogą być tylko początkiem lawiny ze strony amerykańskiego regulatora rynku.