Agencje poinformowały w poniedziałek (16.12.2024) o zatwierdzeniu przez ministrów spraw zagranicznych państw UE nowego pakietu sankcyjnego. Nakłada on ograniczenia na 84 osoby i podmioty zaangażowane we wspieranie Rosji podczas jej inwazji na Ukrainę. Sankcje biją także w podmioty zaangażowane w ataki hybrydowe ze strony Rosji na terytorium Unii Europejskiej. Na cenzurowanym znalazła się również tzw. floty cieni (tankowce potajemnie przewożących ropę), a dokładniej firmy, które mogły z jej usług korzystać.
Na sankcyjnej liście po raz pierwszy znalazły się firmy z Chin
Polska Agencja Prasowa wylicza, iż na czarną listę UE wpisano 54 osoby i 30 firm. Obostrzenia dotknęły m.in.: przedstawicieli rosyjskiej jednostki wojskowej odpowiedzialnej za atak na szpital dziecięcy w Kijowie, zarządy firm energetycznych, osoby odpowiedzialne za deportację ukraińskich dzieci, rozpowszechnianie propagandy i obchodzenie sankcji. Sankcje dotknęły także dwóch wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, która w ostatnich miesiącach wysłała do Rosji swoich żołnierzy.Reklama
W 15 pakiecie sankcyjnym UE wzięła na celownik przede wszystkim rosyjskie firmy zbrojeniowe i firmy żeglugowe z tzw. floty cieni, odpowiedzialne za potajemny transport ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Na liście znalazły się też zakłady chemiczne i rosyjskie cywilne linie lotnicze, które są ważnym dostawcą wsparcia logistycznego dla rosyjskiego wojska. Po raz pierwszy na listę restrykcji wpisano także firmy z Chin, dostarczające Rosji komponenty do dronów. Ograniczenia oznaczają zakaz podróżowania do Unii dla osób powiązanych z tymi działaniami Kremla, zamrożenie aktywów należących do osób i firm objętych sankcjami oraz zakaz wspierania ich z terytorium UE.
Szczególną pozycję na sankcyjnej liście ma wspomniana flota cieni. Szefowie dyplomacji unijnych państw dodali do listy kolejne 52 statki przewożących nielegalnie rosyjską ropę (na liście jest już 79 jednostek).
Pod lupą UE firmy z Chin i Iranu
Obostrzeniami objęte zostały też dodatkowo 32 firmy wspierające rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy w wojnie przeciwko Ukrainie. Znalazły się tutaj także przedsiębiorstwa spoza Rosji - z Chin, Indii, Iranu, Serbii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (podmioty zaangażowane w obchodzenie ograniczeń handlowych w obrocie produktami wojskowymi wykorzystywanymi przez Rosję - także w produkcji dronów i pocisków rakietowych).
Co ważne, przedstawiciele państw UE zgodzili się, aby nie uznawać orzeczeń rosyjskich sądów godzących w firmy z UE (w sporach z podmiotami rosyjskimi).
Piosenkarka Putina na cenzurowanym
Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, iż na sankcyjnej liście znalazła się również Larisa Dolina, nazywana niekiedy "piosenkarką Putina". Dolina znana jest z otwartego wsparcia dla rosyjskiej agresji i manifestowania poparcia dla samego Putina. Już wcześniej koncertowała z okazji "odzyskania Krymu", dawała także prorosyjskie koncerty w Donbasie.
"Rz" przypomina, iż Larisa Dolina już była wpisana na kanadyjską listę sankcyjną, ma także zakaz wjazdu na Łotwę, a jeden z jej koncertów został odwołany choćby w Kazachstanie, który utrzymuje kontakty z Rosją, choć nie wspiera stanowcza agresji Kremla na Ukrainę.
***