PKB w USA spada po raz pierwszy od 3 lat. Rosną szanse na obniżki stóp procentowych

cryps.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Jerome Powell


Kurs bitcoina rośnie m.in. dzięki spadkom PKB w USA, pierwszym od 3 lat. Przekroczenie 95 000 USD na wykresie BTC wlało do serc inwestorów nadzieje. Czy jednak słusznie?


  • Kurs bitcoina rośnie w odpowiedzi na dane dot. PKB w USA.
  • PKB w USA spada, co może skłonić Fed do cięcia stóp procentowych.
  • W efekcie aktywa ryzykowne mogą zacząć mocniej drożeć.

PKB w USA spada, a bitcoin rośnie

Glassnode twierdzi, iż „cena [BTC] ostatnio wzrosła powyżej kluczowych poziomów technicznych i teraz próbuje konsolidować w tej strefie”. Firma odniosła się do 111-dniowej prostej średniej kroczącej (SMA) na poziomie 91 300 USD i „krótkoterminowej bazy kosztowej posiadacza” (STH) na poziomie 93 200 USD. Bitcoin odzyskał te poziomy, co może mu pomóc w dalszym szturmie na północ.

Za wszystkim stoi gospodarka USA – PKB kraju skurczyło się w 1. kw br. o 0,3%. To pierwszy raz od 3 lat, gdy widzimy coś takiego. Do tego to znacznie poniżej prognozowanych +0,3%, co wywołało obawy rynku o recesję. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co umyka „ekspertom”, którzy koncentrują się tylko na ogólnym spojrzeniu na liczby i procenty.
Po pierwsze główną przyczyną spowolnienia jest wzrost importu – o aż ponad 40%. Jest to spowodowane kupowaniem przez firmy produktów z zagranicy jeszcze przed wejściem w życie zapowiadanych przez Biały Dom ceł. To jednak zniknie już wkrótce, gdy sytuacja na tym polu się unormuje. Do tego spadły wydatki publiczne. Widać jednak także wzrost inwestycji, wydatków konsumpcyjnych i eksportu.

Co zrobi Fed?

Gospodarka pod względem inwestycji jest więc bezpieczna, kwestia importu zmieni się, gdy USA zawrą z poszczególnymi krajami porozumienia handlowe dot. ceł. Nowe dane dot. PKB mogą jednak z drugiej strony skłonić Fed do cięć stóp procentowych, co będzie bardzo dobre dla rynków akcji i kryptowalut (z naciskiem na altcoiny).

Jeżeli cykl obniżek, który prawdopodobnie rozpocznie się w czerwcu, będzie trwał do początku 2026 r. możemy mieć interesujące zjawisko – wydłużenia cyklu na kryptowalutach. Niższe stopy oznaczają większe szanse na hossę na akcjach i altach. To o tyle bardziej realne, iż w lutym Donald Trump powoła na stanowisko szefa Fedu swojego kandydata, a ten może prowadzić politykę bardziej spójną z tym, co robi teraz Biały Dom.

Idź do oryginalnego materiału