Inwestorzy i entuzjaści kryptowalut nieustannie poszukują sposobów na uzyskanie wglądu w fundamentalną wartość aktywów cyfrowych, takich jak BTC, w celu zajęcia pozycji we właściwym momencie i „pokonania rynku”. PlanB, popularny youtuber branżowy i autor modelu Stock2Flow przedstawia w swoim najnowszym filmie cztery z nich: model czasowy, model S2F, model trudności wydobycia oraz model UTXO i próbuje odpowiedzieć na pytanie jak może kształtować się cena Bitcoina w przyszłości.
Cena Bitcoina i jej prognozy wahają się w zależności od modelu
Model czasowy, przedstawiony w klipie jako najstarszy i najbardziej elementarny model, sugeruje, iż cena Bitcoina rośnie w czasie wraz z większą jego adopcją przez ulicę i instytucje. Na wykresie zaprezentowanym przez youtubera jasnoniebieska krzywa przedstawia bezpośrednią korelację między kursem BTC a wzrastającą bazą użytkowników.
Model Stock to Flow stworzony przez PlanB bada z kolei niedobór bitcoinów na rynku poprzez zestawienie jego istniejącej podaży (stock) z roczną produkcją przez wydobycie koparkami (flow). Warto zauważyć, iż model ten doświadcza znacznych skoków cen w okolicach wydarzeń halvingowych, w których nagroda za każdy blok dla górników zostaje zmniejszona. Jego ciemnoniebieska krzywa sugeruje, iż wraz ze wzrostem niedoboru rośnie cena Bitcoina.
Model trudności, przedstawiony na wykresie na czerwono, koreluje cenę Bitcoina z mocą obliczeniową (wskaźnikiem hashowania) sieci. Gdy wydobycie staje się trudniejsze lub wymaga większej mocy obliczeniowej, model przewiduje odpowiedni wzrost ceny Bitcoina.
Wreszcie, model UTXO, przedstawiony zieloną linią, wycenia Bitcoina w oparciu o rozkład frakcji Bitcoina (UTXO). Ponieważ transakcje tworzą więcej UTXO i szeroko dystrybuują kryptowalutę, model sugeruje wzrost ceny Bitcoina.
Nałożone na siebie wykresy można zilustrować w następujący sposób:
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Pomimo indywidualnego podejścia każdego z nich, wszystkie cztery modele wykazały niezwykłą zdolność do dokładnej wyceny Bitcoina w przeszłości. Należy zauważyć, iż modele te koncentrują się na określaniu wewnętrznej wartości kryptowaluty (fundamentalnej), a nie na przewidywaniu jego krótkoterminowych ruchów cenowych.
Jak w przypadku wszystkich modeli, istnieją pewne ograniczenia. Żaden z tych modeli nie jest w stanie uwzględnić nieprzewidzianych zdarzeń lub zewnętrznych czynników makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ krótko-lub choćby średnioterminowo na cenę Bitcoina. Modele te są radykalnymi uproszczeniami bardzo złożonej rzeczywistości.
Inwestorzy kryptowalutowi i analitycy mogą korzystać z tych modeli aby ocenić, czy Bitcoin jest przewartościowany, czy niedowartościowany w danym momencie czysto na podstawie czynników fundamentalnych. Kiedy kurs BTC spada poniżej dolnej granicy tych modeli, może to być postrzegane jako odpowiedni moment na rozważenie inwestycji, ponieważ wskazuje to na jego potencjalne niedowartościowanie.
Na ich podstawie PlanB sugeruje przyszły zakres od 100 000 do 1 miliona dolarów dla Bitcoina w następnym cyklu halvingu.
Na moment powstawania tego tekstu cena Bitcoina wynosi 29,3 tys. USD za sztukę i znajduje się w kanale konsolidacyjnym.