W jednym z najmniejszych europejskich państw, jakim jest Liechtenstein, cyfrowa rewolucja zyskuje na sile. Premier Daniel Risch wyraził swoje poparcie dla kryptowalut, w szczególności Bitcoin, jako środka płatności za usługi publiczne. To jednorazowy nic nie znaczący wyskok czy może początek globalnej zmiany?
Płatności przez Bitcoin za usługi rządowe? Liechtenstein mówi „tak!”
Chociaż na ten temat nie podano jeszcze wielu szczegółów, w ostatnim wywiadzie premier Daniel Risch stwierdził, iż „opcja płatności Bitcoinem nadchodzi”. Wyjaśnił, iż mikropaństwo zamierza przyjmować opłaty za usługi rządowe w kryptowalutach, które następnie zostaną natychmiast zamienione na franki szwajcarskie – walutę narodową.
Mało tego. Risch stwierdził również, iż Księstwo jest otwarte na zainwestowanie części ze swoich 2,2 miliarda franków szwajcarskich (2,4 miliarda dolarów) funduszy rządowych w Bitcoin. Polityk, który jest też ministrem finansów, nadmienił, iż przyglądał się pozostałym kryptowalutom, ale ostatecznie uznał je za zbyt ryzykowne.
Podobne podejście do transakcji Bitcoinem zostało zastosowane przez szwajcarskie kantony Zug i Lugano. Tamtejsze władze lokalne postanowiły uczynić płatności z wykorzystaniem kryptowalut legalnymi w przypadku niektórych podatków i należności związanych z usługami publicznymi.
Ciekawostką jest fakt, iż w Lugano Bitcoinem można płacić choćby w… McDonald’s!
Może Cię zainteresować: Rząd USA szykuje potężny podatek od kryptowalut – ekologia czy polityka?
Liechtenstein i Szwajcaria: nowe centrum kryptowalutowe Europy?
Najnowsze informacje nie są pierwszymi sygnałami, kiedy księstwo przyciąga uwagę ze względu na swoją przyjazną politykę wobec kryptowalut. W 2019 roku Liechtenstein stał się jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziły regulacje w ramach Liechtenstein Blockchain Act.
Z jednej strony ustawa uregulowała kwestie cywilnoprawne w zakresie ochrony inwestorów i ich majątku. Z drugiej ustanowiono odpowiedni nadzór nad różnymi dostawcami usług w gospodarce tokenów. Prawo wciąż może nie pozostało idealne, ale – z perspektywy świata – na pewno przełomowe.
Od tego czasu wiele firm zajmujących się kryptowalutami otworzyło tam swoje biura. Wraz z wcześniej wspomnianymi kantonami w Szwajcarii, Liechtenstein stał się jednym z europejskich centrów finansowych obsługujących rynek w zakresie krypto.
Zobacz również: