Płyty warstwowe akustyczne jako sposób na ochronę przed hałasem

2 miesięcy temu

Płyty warstwowe akustyczne jako rozwiązanie w walce z hałasem

Sprawozdanie EEA „Hałas w środowisku w Europie – 2020” („Environmental noise in Europe – 2020”) pokazuje, iż hałas w środowisku, zwłaszcza powodowany przez ruch drogowy, stanowi poważny problem środowiskowy, wpływający na zdrowie i dobrostan milionów ludzi w Europie. Dwadzieścia procent ludności Europy – ponad 100 mln osób – jest narażonych na długotrwałe, szkodliwe dla zdrowia poziomy hałasu. Z danych wynika również, iż cele polityki dotyczącej hałasu w środowisku nie zostały osiągnięte. Dyrektywa ramowa w sprawie poziomu natężenia dźwięków w środowisku z 2002 r. ma na celu ograniczenie narażenia na szkodliwe oddziaływanie dzięki ujednoliceniu wskaźników hałasu i metod jego oceny, zbieraniu informacji w formie map hałasu oraz udostępnianiu tych informacji społeczeństwu. Na tej podstawie wprowadzono wymóg, by państwa członkowskie sporządziły plany działań służące rozwiązaniu problemu hałasu. Przeglądu map hałasu i planów działań należy dokonywać co najmniej raz na pięć lat. W najnowszym sprawozdaniu z wykonania, opublikowanym w marcu 2023 r., potwierdzono ogólnie zadowalające postępy większości państw członkowskich we wdrażaniu dyrektywy pomimo pewnych początkowych opóźnień. Jednym rozwiązań stosowanych w walce z nadmiernym hałasem są płyty warstwowe akustyczne. w tej chwili powstają nowoczesne systemy płyt o izolacyjności choćby powyżej 50 dB.

Płyty warstwowe akustyczne – najważniejsze wskaźniki izolacyjności akustycznej

Izolacyjność akustyczna na dźwięki powietrzne jest określana przez współczynnik przenoszenia τ: τ = Wo/Wi, gdzie Wi jest energią akustyczną padającą na przegrodę, Wo energią przeniesioną na drugą stronę przegrody. Ze względu na powyższą definicję współczynnik ten zmienia się w zakresie od 0 do 1. W praktyce posługuje się izolacyjnością akustyczną wyrażoną w dB, która jest zdefiniowana jako R = 10log(1/τ). Przykładowo R = 10 dB oznacza, iż tylko 1/10 część energii akustycznej padającej na przegrodę przedostaje się na jej drugą stronę. Przyrost izolacyjności o każde kolejne 10 dB to dziesięciokrotne zmniejszenie transmisji hałasu przez przegrodę, a więc R = 20 dB oznacza transmisję tylko 1/100 części energii hałasu do obszaru po drugiej stronie przegrody. Podczas oceny lub porównania adekwatności akustycznych przegród z wymaganiami normowymi stosuje się zatem wskaźniki RA1 i RA2 określone na podstawie Rw, C i Ctr, które z kolei są wyznaczane w wyniku pomiarów w specjalistycznych laboratoriach badawczych izolacyjności akustycznej R w podstawowym (100–3200 Hz) lub rozszerzonym (50–5000 Hz) zakresie częstotliwości.

Producenci płyt warstwowych na ogół podają wszystkie pięć wskaźników – Rw, C, Ctr, RA1, RA2, ale należy pamiętać, iż RA1 i RA2 są uzyskiwane na podstawie Rw, C i Ctr. Wartości wskaźników, zgodnie z zalecaniami normatywnymi, podawane są z dokładnością do 1 B, a metodyka określania powyższych wskaźników jest opisana w normie PN EN ISO 717 1 (PN EN ISO 717 1:2021-06 „Akustyka – Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych – Izolacyjność od dźwięków powietrznych”, PKN, 2013).

Rys. 1. Charakterystyka izolacyjności akustycznej, fot. MP Alamentti

Zalety płyt warstwowych akustycznych

Płyty warstwowe akustyczne to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na poprawę komfortu akustycznego i środowiskowego w różnych przestrzeniach. Składają się z warstw materiałów o różnych adekwatnościach dźwiękochłonnych i izolacyjnych, które redukują poziom hałasu i zapewniają lepszą jakość funkcjonowania. Płyty warstwowe akustyczne mogą być stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym, np. w biurach, szkołach, salach konferencyjnych, hotelach, kinach, fabrykach czy stoczniach.

Rys. 2. Płyty akustyczne MP Almentti

Do najważniejszych zalet płyt warstwowych akustycznych należą:

  • zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem, które jest jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie i samopoczucie ludzi. Hałas może powodować stres, bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, zaburzenia koncentracji i uczenia się, a choćby uszkodzenia słuchu. Płyty warstwowe akustyczne pochłaniają nadmiar dźwięku i zapobiegają jego odbiciu i przenikaniu przez ściany, podłogi i sufity;
  • oszczędność energii i pieniędzy, ponieważ płyty warstwowe akustyczne zapewniają lepszą izolację termiczną i akustyczną niż tradycyjne materiały budowlane. Płyty te zmniejszają straty ciepła zimą i nadmiernego nagrzewania się latem, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Płyty te również zwiększają wartość nieruchomości i podnoszą jej standard;
  • estetyka i funkcjonalność, ponieważ płyty warstwowe akustyczne są dostępne w różnych kolorach, wzorach, kształtach i grubościach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu i potrzeby. Płyty te mogą być montowane na ścianach lub sufitach, tworząc interesujące efekty wizualne i aranżacyjne. Ułatwiają również utrzymanie czystości i higieny w pomieszczeniach.

Płyty warstwowe akustyczne to innowacyjny produkt, który łączy w sobie zalety techniczne, estetyczne i ekologiczne. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wysoką jakość życia i pracy w przyjaznym dla zdrowia i środowiska otoczeniu.

Idź do oryginalnego materiału