Pobierali 800 plus, ale nie mieszkali w Polsce? Szefowa MEN: Sytuacja patologiczna

6 dni temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) Barbara Nowacka odniosła się w poniedziałek na antenie Radia ZET do tego, ile ukraińskich dzieci jest obecnych w polskim systemie szkolnym. Wskazała, iż po ogłoszeniu powiązania świadczenia z obowiązkiem szkolnym zmniejszyły się wypłaty 800 plus. "Ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali" - podkreśliła Barbara Nowacka.


"Czy dysponujecie już danymi na temat tego, ilu ukraińskich uczniów uczęszcza do polskich szkół? Jeszcze przed wrześniem nie potrafiliście oszacować tej liczby, a rozrzut wynosił między 20 a 100 tys. dodatkowych uczniów. Ile według pani ukraińskich dzieci zostanie pozbawionych programu 800 plus, bo okazało się, iż nie rozpoczęły nauki na terenie Polski" - spytał Bogdan Rymanowski, przytaczając pytanie zadane przez jednego ze słuchaczy.
"Po powiązaniu wypłaty świadczenia 800 plus z obowiązkiem szkolnym, do systemu edukacji weszło 39 tys. ukraińskich dzieci" - poinformowała w poniedziałek ministra edukacji Barbara Nowacka.Reklama


Korzystali z 800 plus, ale nie mieszkali w Polsce? Szefowa MEN wyjaśnia


"Są dane, ilu uczniów jest w tej chwili w systemie. Na piątek było to 39 tys. dzieci, które przebywały w Polsce i nie chodziły do szkół" - powiedziała Nowacka. Tym samym do systemu edukacji dołączyło 39 tys. dzieci z Ukrainy.
"I musieliśmy to zmienić, dlatego iż to po pierwsze była sytuacja patologiczna, iż dzieci były często przez cztery lata pozbawione kontaktu ze szkołą. One muszą wejść w nasz system, żeby również się socjalizować - znać nasz język, kulturę i tradycję" dodała.


Odniosła się również do wprowadzonego niedawno wymogu. Przypomnijmy, iż od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
"Tak, powiązaliśmy to ze świadczeniem 800 plus, żeby mieć pewność, iż nasz obowiązek edukacyjny jest realizowany przez wszystkich. Uważam, iż to było mądre i potrzebne działanie, natomiast po samym ogłoszeniu tego też widzieliśmy, iż zmniejszyły się wypłaty w 800 plus" - podkreśliła szefowa MEN. "Czyli okazuje się, iż nasi poprzednicy nie zadbali, żeby publiczne pieniądze były dobrze alokowane. Czyli ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali" - podsumowała Barbara Nowacka.


Rodzice z Ukrainy dostaną pieniądze, ale pod pewnymi warunkami


Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępnionych PAP w pierwszej połowie września wynika, iż od stycznia do lipca 2024 r. ZUS wypłacił 800 plus dla prawie 247 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. W 2023 r. od stycznia do grudnia - dla 322,7 tys. dzieci, a w 2022 r. - dla 514,4 tys. dzieci.
Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, iż ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły. Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Idź do oryginalnego materiału