Pociąg Bitcoin ruszył ze stacji. Czy wciąż jest sens go gonić?

1 rok temu

W obliczu ostatnich pokaźnych i zauważalnych wzrostów na rynku kryptowalut takich jak Bitcoin, obserwatorzy branży zastanawiają się, czy przez cały czas znajdują się we wczesnej fazie rozwoju tego sektora. Obecne tendencje budzą pytania o rzeczywisty stan i przyszłość rynku, w którym rządzą kryptowaluty.

Kto dziś napędza Bitcoin i inne kryptowaluty?

Ostatnie ożywienie na rynku, mimo iż nie zwróciło uwagi większości społeczeństwa, zaczyna rysować obraz sektora, który jeszcze nie osiągnął pełni potencjału. Wzrost wartości Bitcoina do 44 000 dolarów wydaje się być niemal niezauważony poza kręgami zainteresowanych branżą. Wskazuje to na brak inwestycji ze strony detalicznych inwestorów, którzy byli bardziej aktywni podczas ostatniego szczytu rynku. Można to wywnioskować między innymi przez brak wzrostu popularności aplikacji Coinbase w App Store od września.

Z drugiej strony, wzrosty wolumenów transakcyjnych mogą wskazywać na zainteresowanie ze strony instytucji. Średni dzienny wolumen giełdowy 4 grudnia wynosił 27 miliardów dolarów. To jednak zdecydowanie mniej od tegorocznego maksimum wynoszącego 47 miliardów.

Zobacz także: Ethereum drogą do milionów? Zobacz, ile musiałbyś dziś zainwestować

Rola instytucji i perspektywy na przyszłość

Wygląda na to, iż ostatnie ożywienie na rynku kryptowalut zostało napędzone głównie przez graczy instytucjonalnych. To potwierdzają dane dotyczące wzrostu otwartych pozycji w futuresach na Bitcoinie na CME. Ponadto, zarówno październik, jak i listopad odnotowały najwyższe wolumeny roku na rynku opcji na Bitcoin.

Struktura rynku kryptowalut jest jednak przez cały czas rozdrobniona. Głównie z powodu kryzysu kredytowego z 2021 roku, który doprowadził do upadku wielu podmiotów zajmujących się pożyczkami i handlem. choćby dla największych funduszy hedgingowych – zarządzających dziesiątkami miliardów dolarów – istnieje niedobór kontrahentów. Takich, z którymi czują się komfortowo przy transakcjach. Prawdziwe zaangażowanie instytucjonalne będzie prawdopodobnie miało miejsce, gdy zostanie ustanowiona bardziej rozbudowana struktura rynku.

Ostatnie trendy na rynku kryptowalut sugerują, iż przez cały czas znajdujemy się we wczesnej fazie rozwoju tego sektora. Z jednej strony brak zainteresowania ze strony detalicznych inwestorów, a z drugiej rosnąca rola instytucji. To wszystko rysuje obraz, który wciąż czeka na pełną realizację swojego potencjału.

Może Cię również zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału