Pociągi będą cichsze. Przepisy wchodzą w życie 20 maja

4 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Zbliża się duża zmiana na torach, którą odczują nie tylko pasażerowie, ale i mieszkańcy okolicznych domów. Od dziś w życie wchodzi decyzja, która ma zakończyć codzienny hałas na setkach kilometrów tras.


Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, iż od 20 maja 2025 roku maszyniści nie muszą już obowiązkowo używać sygnału dźwiękowego "Baczność" (Rp1) przed przejazdami kolejowo-drogowymi, które są wyposażone w rogatki lub odpowiednią sygnalizację świetlną i dźwiękową.
To efekt nowelizacji przepisów podpisanej 15 kwietnia przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, która ma przynieść ulgę osobom mieszkającym w pobliżu torów.Reklama


Koniec z hałasami przy torach. O ile zmieni się wymóg sygnałów?


Zmiana ma ograniczyć nadmierny hałas - według Ministerstwa Infrastruktury sygnały dźwiękowe były szczególnie uciążliwe dla ludzi żyjących w sąsiedztwie torów, szczególnie tam, gdzie zachowane są wysokie standardy zabezpieczeń przejazdów.


Przykładem może być odcinek między Poznaniem a zachodnią granicą kraju, gdzie na długości 470 kilometrów liczba wymaganych sygnałów zmniejszy się ze 139 do zaledwie dziewięciu.


Kolej sprawniejsza i nowocześniejsza


Nowelizacja przepisów kolejowych obejmuje także inne zmiany, mające na celu zwiększenie przepustowości i usprawnienie działania bocznic oraz lepsze zarządzanie ruchem w sytuacjach awaryjnych. Jednym z założeń jest również poprawa codziennego funkcjonowania infrastruktury kolejowej.


Nowe regulacje wchodzą w życie 20 maja 2025 roku. Wyjątek stanowią nowe tablice hamowania, które będą obowiązywać od grudnia 2025 roku - wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy 2025/2026.
Zarządcy infrastruktury kolejowej zostali już poinformowani o konieczności wdrożenia zmian w ciągu 14 dni od daty wejścia nowelizacji.
Idź do oryginalnego materiału