Poczta Polska inwestuje w narzędzia usprawniające realizację usługi hybrydowej

5 dni temu

Poczta Polska odnotowuje dynamiczny rozwój Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH) w ramach e-Doręczeń. Wolumen wytworzonych przesyłek stale rośnie – w październiku wyniósł ponad 11 milionów wydrukowanych stron. W ostatnim czasie Poczta Polska zakupiła cztery nowe maszyny, które zasiliły Ośrodki Wydruku i Konfekcjonowania (OWiK) w Pile i Łodzi, niezbędne do realizacji zawartych umów i obsługi PUH.

Usługa e-Doręczeń umożliwia bezpieczną komunikację online, nie tylko między obywatelami a administracją publiczną, ale także w sferze biznesowej (B2B, B2C) i pomiędzy osobami prywatnymi. Cyfrowe rozwiązanie Poczty Polskiej jest bezpieczną usługą zaufania. Ma systematycznie zastępować tradycyjne listy polecone, gwarantując równocześnie taką samą ważność prawną, którą posiada korespondencja papierowa.

Poczta Polska uruchomiła e-Doręczenia w październiku 2021 roku. Są to cyfrowe odpowiedniki papierowego listu poleconego, dzięki którym możliwe jest wysyłanie i odbieranie elektronicznych dokumentów z potwierdzeniem nadania i odbioru z każdego miejsca posiadającego dostęp do Internetu. Zamiast awiza, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych w urzędzie pocztowym oraz archiwizowania papierowej korespondencji, już dziś można dokonać tego w formie elektronicznej. Usługa działa podobnie do poczty e-mail, ale jest o wiele bezpieczniejsza. Od 1 stycznia 2025 roku zaczyna być obowiązkowa dla niektórych podmiotów, by z czasem stać się powszechnym obowiązkiem.

Jak działa usługa hybrydowa

Zdając sobie sprawę z faktu, iż część obywateli nie chce lub nie może korzystać w pełni z usług cyfrowych (np. przez problem wykluczenia cyfrowego), Poczta Polska wychodzi im naprzeciw z Publiczną Usługą Hybrydową (PUH).

Przesyłka elektroniczna np. od urzędu do adresata nieposiadającego adresu do doręczeń elektronicznych (ADE), jest przekazywana do systemu Poczty Polskiej, gdzie w wyspecjalizowanych Ośrodkach Wydruku i Konfekcjonowania, w wydzielonej strefie z kontrolą dostępu (w trosce o zachowanie najwyższych standardów ochrony danych osobowych), jest automatycznie drukowana i kopertowana, a następnie trafia do transportu i jest doręczana w sposób tradycyjny do odbiorcy.

Nowe maszyny do druku przesyłek

W związku z dynamicznym wzrostem wolumenu PUH i dobrymi perspektywami rozwoju w tym segmencie, Spółka inwestuje w nowe maszyny kopertujące i drukujące do realizacji zawartych kontraktów oraz świadczenia Publicznej Usługi Hybrydowej. W ostatnim czasie Poczta Polska zakupiła cztery nowe maszyny, które zasiliły Ośrodki Wydruku i Konfekcjonowania w Pile i Łodzi niezbędne do realizacji zawartych kontraktów jak i obsługi przesyłek hybrydowych.

Kern 3600 to wysokowydajny system kopertujący z bardzo dużym wolumenem przetwarzania do 24 tys. zakopertowań na godzinę. Charakteryzuje się wydajnością i produktywnością, bardzo wysoką niezawodnością. Wysokowydajny podajnik dokumentów umożliwia pracę z prędkością do 50 tys. pobranych kartek na godzinę. Wpływa na wydajność kopertowania przesyłek zawierających większą ilość kartek w kopercie. Zakupiona maszyna kopertująco-drukująca dla OWIK w Pile, oprócz podstawowych funkcji posiada dodatkowo możliwość nadruku danych na kopercie podczas procesu kopertowania.

Ponadto Ośrodki wyposażono w dodatkowe maszyny drukujące firmy Canon. Zakupione drukarki są najszybszymi dostępnymi na rynku urządzeniami. Drukarki posiadają wydajność: simplex – 164 stron A4/min, duplex – 328 stron na minutę przy maksymalnym miesięcznym obciążeniu aż do 10 mln stron A4.

Idź do oryginalnego materiału