Kontrole abonamentu RTV w zdecydowanej większości realizowane są w firmach, a nie w prywatnych domach.Ten fakt wciąż dla wielu nie jest oczywisty, a przypomina o nim Poczta Polska w swojej publikacji. Poczta przypomina także, iż kontrolerów nie ma wielu i nigdy nie są nimi listonosze.
Poczta Polska na swojej oficjalnej stronie ujawniła, jak wygląda naprawdę proces kontroli abonamentu RTV. Wyjaśniono między innymi kto ją przeprowadza. Ujawnione zostało także, iż samych kontrolerów oddelegowanych do sprawdzania opłacania abonamentu RTV Poczta Polska ma kilkudziesięciu w skali kraju.Reklama
"Nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju" - podkreśla Poczta Polska w materiale ujawniającym kulisy kontroli abonamentu RTV.
Kontrole abonamentu RTV. Poczta Polska ujawnia
Kontrole abonamentu RTV przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej posiadający odpowiednie uprawnienia. Te wydawane są na mocy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych.
Z opisu dowiadujemy się także, iż liczba uchybień dotyczących abonamentu RTV w ostatnich latach wbrew pozorom nie rośnie gwałtownie. Poczta przyznaje, iż w danach za ostatnie lata widoczny jest delikatny spadek liczby nakładanych kar.
Kontrole abonamentu głównie w firmach
To nie zwykli Polacy w swoich domach powinni obawiać się kontrolerów najbardziej. W większości przypadków działania kontrolne dotyczą przede wszystkim przedsiębiorstw.
"Zgodnie z ustawą obowiązek rejestracji odbiorników oraz obowiązek przeprowadzania kontroli dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników RTV. Poczta Polska skupia się jednak głównie na firmach i instytucjach. Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli" - podkreśla Poczta Polska.
Masz telewizor, ale nie oglądasz TVP? I tak trzeba zapłacić
Jednym z najpowszechniejszych mitów, jak wskazuje Poczta Polska, jest przekonanie, iż choćby jeżeli posiadamy telewizor lub radio, ale nie włączamy TVP czy Polskiego Radia, to wcale nie musimy płacić. To przekonanie błędne. Każdy właściciel telewizora lub radia, które są w stanie ten sygnał odebrać, jest zobowiązany płacić abonament RTV.
"Zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji. Ustawa określa domniemanie użytkowania - domniemywa się, iż osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować" - czytamy na oficjalnej stronie Poczty Polskiej.
Taka wykładnia oznacza, iż choćby jeżeli posiadamy sprawny telewizor w domu, ale w ogóle z niego nie korzystamy, musimy zapłacić abonament RTV. Liczy się fakt, iż możemy z funkcji skorzystać, a nie rzeczywiste z niej korzystanie.
Przemysław Terlecki