HSBC i Nationwide ograniczają klientom możliwość zakupu kryptowalut
Relacje między bankami a społecznością krypto wciąż się pogarszają. Dwa wiodące banki w Wielkiej Brytanii, HSBC Holdings i Nationwide Building Society, ogłosiły nowe ograniczenia dotyczące zakupu kryptowalut przez swoich klientów.
Rynek krypto jest na tyle interesujący dla banków, iż mogą najpierw próbować go poturbować tylko po to by odkupić najlepsze aktywa sektora za bezcen. Zresztą jest to sposób prowadzenia wszelkich wojen w czasach nowożytnych w tym i gospodarczych.
Pod pozorem konieczności wprowadzania regulacji rynek krypto traci na wartości wraz ze spadającymi cenami jego aktywów. Klientom banków zabrania się angażowania a kiedy „regulacje” zostaną wprowadzone, tzn. kiedy już rynek zostanie przejęty, zacznie się prawdziwa akcja marketingowa i produkty krypto będą oferowane na równi z bankowymi.
Bloomberg jako pierwszy poinformował o tej historii w czwartek, mówiąc, iż ograniczenie niektórych zakupów kryptowalut jest odpowiedzią na ostrzeżenia brytyjskich organów regulacyjnych i zmagania, jakich branża doświadczyła w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Nationwide opublikował aktualizację dla klientów dotyczącą nowych limitów.
„Ustawiliśmy pewne limity kupowania kryptowaluty dzięki Twojej karty” – napisali.
„Będą one miały zastosowanie tam, gdzie identyfikujemy płatności na giełdy kryptograficzne”.
W przypadku osób dorosłych posiadających aktualne konta istnieje w tej chwili dzienny limit 5000 funtów brytyjskich (5987 USD) na zakupy aktywów kryptograficznych kartą debetową, a kart kredytowych nie można już używać do transakcji kryptograficznych. Limity te obowiązują za każdym razem, gdy klient używa swojej karty do dokonania płatności i obejmuje to korzystanie z portfeli cyfrowych, takich jak Apple Pay lub Google Wallet.
Typy kont, których dotyczy ta zmiana, to FlexStudent, FlexGraduate, FlexBasic, FlexAccount, FlexDirect i FlexPlus. Osoby posiadające konto FlexOne będą mogły wydać tylko 100 GBP (120 USD) dziennie na zakupy kryptowalut.
Bank powiedział, iż każda próba wydania większej kwoty na kryptowaluty w danym dniu spowoduje odrzucenie transakcji. W przypadku kont wspólnych dzienne limity dotyczą każdej karty, a w przypadku kont wielokontowych limit dotyczy każdego konta.
W zeszłym miesiącu HSBC wysłał e-mail do klientów, informując ich, iż nie będą już mogli kupować kryptowalut dzięki swojej karty kredytowej, powołując się na „możliwe ryzyko dla klientów”.
„Od 23 lutego 2023 roku nie zezwalamy już na zakupy kryptowalut dzięki naszych kart kredytowych” – powiedział HSBC w e-mailu do klientów.
„Wynika to z potencjalnego ryzyka dla Ciebie. Urząd Nadzoru Finansowego ostrzega przed inwestowaniem w aktywa kryptograficzne, ponieważ są one uważane za inwestycje spekulacyjne o bardzo wysokim ryzyku”.
Nationwide i HSBC dołączyły do rosnącej listy instytucji bankowych w Wielkiej Brytanii, które nałożyły ograniczenia na zaangażowanie w usługi kryptograficzne, w tym Santander, Natwest Group i Lloyds Banking Group.
Binance, czołowa giełda kryptowalut na świecie, jest głównym celem wielu ograniczeń, ponieważ w tej chwili dominuje w handlu kryptowalutami i jest obecna w ponad 140 krajach. W sierpniu 2021 roku HSBC zakazało płatności kartą kredytową na rzecz Binance, powołując się na obawy dotyczące statusu regulacyjnego giełdy.
Te działania brytyjskich instytucji bankowych są następstwem lutowego wydania proponowanych ram regulacyjnych dotyczących kryptowalut w Wielkiej Brytanii.
Ramy regulacyjne przedstawione w raporcie mają na celu osiągnięcie czterech nadrzędnych celów politycznych:
- zachęcanie do wzrostu, innowacji i konkurencji w Wielkiej Brytanii
- umożliwienie konsumentom podejmowanie świadomych decyzji, z jasnym zrozumieniem związanego z nimi ryzyka
- ochrona stabilności finansowej Wielkiej Brytanii
- chrona integralności rynku brytyjskiego.
W lutym Financial Conduct Authority (FCA) ogłosiło również rozprawę z nielegalnymi kryptograficznymi bankomatami działającymi w kraju, usuwając wiele niezarejestrowanych bankomatów i eliminując kolejny punkt dostępu do zakupu kryptowalut, a także propozycję FCA, która proponuje karać więzieniem szefów projektów kryptowalutowych za naruszenie zasad związanych z promocją produktów kryptowalutowych.
Od czasu upadku FTX globalne organy regulacyjne zwiększyły liczbę ostrzeżeń i działań egzekucyjnych wobec branży kryptograficznej w celu ochrony inwestorów. Obejmuje to działania Rady Stabilności Finansowej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, które wielokrotnie ostrzegały banki przed zagrożeniami, jakie kryptoaktywa stwarzają dla tradycyjnego systemu finansowego.
Może Cię zainteresuje :