Obecnie często na mocy porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, ten drugi korzysta w celach służbowych z prywatnego samochodu. Wtedy możliwe jest rozliczenie tak zwanej kilometrówki. Dzięki temu pracownik nie jest stratny w związku poniesionymi kosztami. Dziś zastanowimy się natomiast, czy od pieniędzy z takiego źródła należy zapłacić jakiś podatek. Inną kwestią jest podatek od wykorzystania pojazdu służbowego w celu prywatnym, na przykład do dojazdów do pracy.
- Kilometrówka – co to jest, jak działa i jak rozliczać?
- Czy od zwrotu środków za wykorzystanie prywatnego auta trzeba zapłacić podatek?
- Prywatne wykorzystanie samochodu służbowego
- Jaki podatek w związku z prywatnym wykorzystaniem służbowego samochodu?
- Czy warto wykorzystywać samochód w ten sposób?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Kilometrówka – co to jest, jak działa i jak rozliczać?
Zacznijmy od tego, czym jest kilometrów.a Specjalna stawka określa to, ile pracownik otrzyma od pracodawcy pieniędzy po przejechaniu każdego kilometra swoim prywatnym pojazdem. Dotyczy to oczywiście wypełniania w tym czasie obowiązków zawodowych.
Stawki kilometrówki są różne w zależności od kategorii pojazdu. Są ich cztery – motorower, motocykl, samochód osobowy o pojemności silnika 900 ccm lub niższej i powyżej tej wartości. Zdecydowana większość podróży służbowych odbywa się natomiast pojazdem z tej ostatniej kategorii. Wtedy stawka kilometrówki jest też najwyższa i od stycznia 2023 roku wynosi 1,15 zł za kilometr. Po prostu mnożymy tę wartość przez ilość przejechanych kilometrów. jeżeli pracownik przejedzie w celu służbowym swoim autem 200 kilometrów, otrzyma więc zwrot w wysokości 230 złotych. Takie środki mają pokryć koszt paliwa, amortyzacji i eksploatacji auta
Kilometrówki nie możemy natomiast rozliczyć za dojazdy do pracy. Możliwe jest otrzymanie pewnego zwrotu kosztów, ale jest to wyłącznie dobra wola pracodawcy. Podróży służbowych nie musimy natomiast dodatkowo dokumentować, czy prowadzić zapisów przebiegu z licznika auta.
Kiedy jest dofinansowanie lub zwrot kosztów dojazdów do pracy?
PrzeczytajCzy od zwrotu środków za wykorzystanie prywatnego auta trzeba zapłacić podatek?
Zwrot środków związanych z kilometrówką nie jest opodatkowany. Nie musimy w żaden sposób rozliczać się z niego rozliczać z urzędem Skarbowym, czy uwzględniać tego dochodu w zeznaniu rocznym PIT.
Ważne jest jednak, by wiedzieć komu przysługuje kilometrówka. Musi to być pracownik danej firmy. Nie może być przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. Konieczne jest też spełnienie pewnych (dość nieskomplikowanych) formalności. Pracodawca i pracownik powinni podpisać dodatkową umowę ze zgodą na takie przedsięwzięcie. W dokumencie znajdują się dane obu stron, a także dane pojazdu wykorzystywanego do przejazdów w celu spełnienia służbowych obowiązków. Pracownik powinien posiadać też odpowiednie badania lekarskie.
Kredyt na samochód - ranking
PrzeczytajPrywatne wykorzystanie samochodu służbowego
Niedawno w życie weszły przepisy wprowadzające nowy rodzaj podatku. Mowa o podatku za wykorzystanie pojazdu służbowego w celach prywatnych.
Podatek płacimy w formie ryczałtu miesięcznego. Osoby wykorzystujące auto służbowe w celach prywatnych nie przez cały miesiąc, płacą odpowiednią mniejszą stawkę. Podstawą do naliczenia podatku jest Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z 7 listopada 2014 roku oraz znowelizowane przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jaki podatek w związku z prywatnym wykorzystaniem służbowego samochodu?
Stawka podatku za prywatne wykorzystanie służbowego auta zależy od pojemności silnika. Mamy jednak tylko dwie kategorie:
- służbowy samochód z silnikiem o pojemności do 1600 ccm: podatek wynosi 45 złotych miesięcznie
- samochód służbowy z silnikiem o pojemności powyżej 1500 ccm: podatek wynosi 72 złote miesięcznie
Jeśli auto służbowe nie było wykorzystywane w celach prywatnych przez cały miesiąc, możemy zapłacić mniejszą stawkę. Wtedy każdy dzień wykorzystania będzie nas kosztował 1/30 stawki.
To zmiana, która znacznie ułatwia wszelkie obliczenia. Wcześniejszą metodą było bowiem wyliczenie rynkowej wartości wynajmu auta, co należało do obowiązków pracodawcy. Całymi formalnościami wciąż zajmuje się jednak pracodawca. Powinien odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, uwzględniając to w rocznym PIT-11.
Czy warto wykorzystywać samochód w ten sposób?
Zarówno używanie auta służbowego w celach prywatnych, jak i wykorzystanie prywatnego auta do celów zawodowych mogą być dobrym rozwiązaniem. Są sposobem na optymalizację kosztów. Mogą być korzystne i dla pracodawcy, i dla pracownika. Dzięki odpowiednim przepisom wzajemne rozliczenie jest proste, a stawki są znane z góry.
Czy dostanę leasing na samochód?
PrzeczytajPodsumowanie artykułu
Jeżeli w związku z wykorzystaniem prywatnego auta w celach służbowych otrzymasz kilometrówkę, jest to dochód zwolniony z podatków. Nieco inaczej jest natomiast w przeciwnym wypadku. o ile wykorzystujesz prywatnie auto służbowe, należy zapłacić niewielki podatek. Jego wysokość nie jest wysoka – 45 lub 72 złote miesięcznie w zależności od pojemności silnika samochodu. W przypadku wykorzystywania służbowego auta w ten sposób w pojedyncze dni stawka to 1/30 powyższej wartości za każdy dzień. Rozliczeniem podatku zajmuje się natomiast pracodawca.,
Najczęściej zadawane pytania
Nie, nie płacimy podatku od tego rodzaju dochodu.
W tej sytuacji podatek zależy od pojemności silnika. Do 1,6 litra wynosi 45 złotych miesięcznie, powyżej – 72 złote. Wykorzystanie przez pojedynczy dzień oznacza konieczność zapłacenia podatku w wysokości 1/30 tych wartości.
Podczas wykorzystywania pojazdu służbowego do celów prywatnych to pracownik płąci podatek. Wszelkimi rozliczeniami i pobraniem zaliczek zajmuje się natomiast pracodawca.
Źródło:
- https://www.dudkowiak.pl/blog/uzywanie-samochodu-sluzbowego-do-celow-prywatnych.html
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wykorzystywanie-samochodu-sluzbowego-do-celow-prywatnych-zmiana-przepisow
- https://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/podroze_sluzbowe/6584467,kilometrowka-2024-ile-wynosi-stawka-za-kilometr.html