Czym są urządzenia transportu bliskiego?
Urządzenia przeznaczone do transportu bliskiego, w uproszczeniu określane jako UTB, umożliwiają przenoszenie ładunków na krótkich dystansach. Stosowane są w pracach załadunkowych, transportowych oraz rozładunkowych odbywających się w obiektach oraz poza nimi.
Wykorzystując podnośniki koszowe, zaliczane do urządzeń transportu bliskiego można prowadzić transport zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Do urządzeń transportu bliskiego zaliczane są między innymi:
- Dźwigi – osobowe, towarowe, budowlane;
- Podesty ruchome – przejezdne, wiszące, załadowcze;
- Suwnice;
- Wciągniki i wciągarki;
- Żurawie – wieżowe, stacjonarne, samojezdne, przenośne;
- Układnice magazynowe;
- Dźwigniki;
- Wyciągi towarowe;
- Schody i chodniki ruchome.
Podnośniki koszowe jako urządzenia transportu bliskiego
Do kategorii UTB zaliczane są także podnośniki koszowe, które są podestami ruchomymi. Składają się one z kosza oraz z podstawy, która unosi go i umożliwia dostęp do położonych wyżej obszarów.
Podnośniki koszowe są urządzeniami, które mogą być połączone z podwoziem samochodowym, przewożone na przyczepkach lub mogą mieć własny napęd.
W transporcie bliskim często stosowane są podnośniki o własnych napędach – elektrycznych lub spalinowych w zależności od miejsca prowadzenia prac. Elektryczne silniki są ciche i nieemisyjne, dlatego używane są w obiektach, natomiast spalinowe zapewniają większą efektywność robót na trudnych terenach na zewnątrz.
Podnośniki sprawdzają się w transporcie bliskim różnych typów towarów, co zależne jest od ich rodzaju, wymiarów i ciężaru.
Najczęściej używane są one w tym celu podczas prac w magazynach i centrach logistycznych, w tym w obiektach wysokiego składowania, ale również w halach produkcyjnych, przemysłowych, galeriach handlowych, sklepach, a choćby w obiektach zabytkowych.
Jakie podnośniki sprawdzają się w transporcie bliskim?
Aby transport bliski mógł odbywać się efektywnie i był bezpieczny, duże znaczenie ma wybór odpowiednich podnośników. Jakie z nich najlepiej sprawdzają się jako UTB?
Podnośniki nożycowe
Najczęściej używane w transporcie bliskim urządzenia podnoszące, wyposażone w nożycową konstrukcję, na której osadzona jest platforma otoczona barierkami. Duża powierzchnia platformy w połączeniu z wysokim udźwigiem i stabilnością podnośników nożycowych powoduje, iż mogą one pomagać w transporcie ładunków choćby o większych gabarytach i ciężarze.
Podnośniki masztowe
Podnośniki koszowe masztowe wyróżniają się kompaktową budową. To urządzenia, które mogą bezkolizyjnie pracować również w ograniczonych przestrzeniach. Ich kosze zwykle mieszczą jedną osobę.
Podnośniki teleskopowe/przegubowe
Wyposażone w składane teleskopowo ramię z przegubami, na którego końcu znajduje się kosz. Szeroka regulacja ramienia w tych podnośnikach umożliwia uzyskanie nie tylko dużej wysokości podnoszenia, ale również zasięgu bocznego. Podnośniki teleskopowe wynajmowane i wykorzystywane w transporcie bliskim są rzadziej od nożycowych, ale są niezastąpione, gdy trzeba prowadzić roboty nad przeszkodami.
Wybierając podnośniki w celu transportu bliskiego, trzeba zwrócić uwagę na:
- Maksymalną wysokość podnoszenia oraz zasięg urządzenia;
- Udźwig podnośnika;
- Rodzaj zastosowanego napędu;
- Wymiary podnośnika koszowego;
- Możliwość poruszania się z podniesionym koszem;
- Zastosowane w urządzeniu systemy bezpieczeństwa.
Żeby skorzystać z podnośników w celu transportu bliskiego, nie trzeba kupować ich na własność. Do skorzystania z usług wynajmu podnośników koszowych zaprasza wypożyczalnia AA Herkules, która od ponad 14 lat zaopatruje swoich klientów w profesjonalny sprzęt podnośnikowy z kompleksową obsługą. Oferta dostępna jest na stronie https://podnosnikikoszowe.pl/