W dniach 2-3 kwietnia w Hotelu Arche w Częstochowie odbyła się 19. Konferencja Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. APPLIA Polska współorganizowała to wydarzenie razem z firmą Abrys.
Spotkanie otworzył Wiceprezes Zarządu Abrys Robert Rosa oraz Prezes APPLIA Polska Wojciech Konecki. Pierwszą prelegentką była Edyta Kozłowska – Kurek, Dyrektor Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, która omówiła zmiany prawne dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów z ZSEE. Następnie Tomasz Szymkowiak, Dyrektor Działu Wydawnictw w Abrys, przeprowadził dwa wywiady. Pierwszą rozmówczynią była Małgorzatą Kozicką-Ochal z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, która opowiedziała o funkcjonowaniu Bazy Danych o Odpadach.
Nie chodzi o wprowadzanie nowości technicznych [do raportowania odpadów – przyp. APPLIA], a o naprawienie błędów w już istniejącym, prostym programie.
Drugim rozmówcą był dr Robert Wawrzonek, Prezesem Zarządu ELECTRO-SYSTEM Organizacji Odzysku ZSEiE, który poruszył tematy nierównowagi popytu i podaży na rynku ZSEE w Polsce oraz omówił ryzyka dla funkcjonowania krajowego systemu.
Myślę, iż generalnie branża ZSEE jest przeregulowana. Od lat głównym wyzwaniem jest utrzymanie się na rynku działając w 100% legalnie.
Po przerwie kawowej miała miejsce dyskusja nad obecnym stanem i przyszłością rynku recyklingu ZSEE w Polsce. Wzięli w niej udział Wojciech Konecki, Grzegorz Skrzypczak – Prezes ElektroEko, Agata Juzyk – Członkini Zarządu ENERIS B+R & ENERIS Recupyl, Jacek Łęgiewicz – Corporate Affairs Director w Samsung oraz dr Robert Wawrzonek. Dyskusję moderował Kamil Paczek, Redaktor prowadzący miesięcznika „Energia i Recykling”.
Grzegorz Skrzypczak stwierdził, iż coraz trudniejsza sytuacja na rynku recyklingu ZSEE w najbliższych latach nie poprawi się.
ROP nie jest taki zły. Najtrudniejsze lata przed nami i obawiam się, iż nie wszyscy je przetrwają.
Jacek Łęgiewicz natomiast podkreślił konkurencyjność polskiego systemu recyklingu ZSEE na tle tych funkcjonujących w innych państwach.
Zgadzam się, iż polski system SSEiE jest benchmarkiem dla innych krajów. Na tle innych polskich sektorów gospodarki odpadami wydaje mi się, iż może stanowić inspirację dla innych sektorów.
Grzegorz Skrzypczak podzielił się również swoimi oczekiwaniami dotyczącymi zmian prawnych na rynku recyklingu ZSEE w Polsce.
Chciałbym legislacji, w której wszyscy uczestnicy systemu mają doprecyzowane prawa i obowiązki. o ile to już mamy, oczekuję, iż nie będzie deregulacji; deregulacja to są przekręty.
Wojciech Konecki zauważył, iż część regulacji pozwoliła na rozwój rynku recyklingu ZSEE w kraju.
Sławne 65% [cel zbiórki ZSEE określony jako stosunek masy zebranego sprzętu do średniej masy sprzedaży z ostatnich 3 lat – przyp. APPLIA] uruchomiło cały rynek ZSEE. Pytanie, czy cel ten nie powinien być zmienny w zależności od koniunktury na rynku.
Ze zdaniem Grzegorza Skrzypczaka dotyczącym deregulacji nie zgodziła się Agata Juzyk.
Obciążenia i brak elastyczności systemu ZSEE sprawia, iż nie możemy funkcjonować.
Dr Robert Wawrzonek wskazał również na problem, jakim są przedłużające się kontrole rynku.
Dzisiaj kontrole realizowane są miesiącami, jesteśmy jedną z niewielu branż, która jest kontrolowana co roku.
Po przerwie lunchowej Wojciech Sitarz z Komisji Europejskiej opowiedział o ekoprojektowaniu w branży ZSEE, a Sergiusz Urban z Kancelarii WKB o rozporządzeniu bateryjnym i projekcie ustawy o bateriach. Filip Wasilewski z firmy Trennso-Technik / Dremeco przedstawił z kolei ofertę reklamową firmy Trennso-Technik. Następnie Tomasz Szymkowiak przeprowadził wywiad z Agataą Juzyk dotyczący ryzyka związanego ze zbieraniem, transportem i przetwarzaniem baterii. Po rozmowie głos zabrała Katarzyna Błachowicz, Członkini Zarządu Klastra Gospodarki Cyrkularnej
i Recyklingu, która przedstawia prelekcję nt. zarządzania surowcami krytycznymi. Obrady zamknął Wojciech Konecki, który przedstawił raport APPLIA Polska z okazji 20-lecia systemu recyklingu ZSEE.
Pierwszy dzień imprezy zwieńczyła uroczysta kolacja.
W ramach drugiego dnia konferencji uczestnicy zwiedzili Zakład Eneris B&R (Batteries & Recycling) w Żarkach – największy działający w Europie zakład recyklingu baterii litowych.
Sponsorem nagród była firma członkowska APPLIA – MPM.












