Podsumowanie konferencji „Złote lata – przyszłość pieniądza w Polsce”

3 tygodni temu

25 marca 2025 roku w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Złote lata – przyszłość pieniądza w Polsce” zorganizowana przez Warsaw Enterprise Institute we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do zderzenia różnorodnych perspektyw oraz dostarczenia głębokich analiz na temat przyszłości polskiej waluty, oraz wpływu dynamicznych zmian w Europie na portfele obywateli.

Podczas konferencji omówiono najważniejsze kwestie dotyczące przyszłości polskiej waluty i potencjalnego przyjęcia euro. Dyskusje obejmowały historię wspólnej waluty, jej założenia i ewolucję, uwzględniając doświadczenia krajów, które już ją wdrożyły. Analizowano zarówno korzyści, jak i zagrożenia wynikające z wprowadzenia euro w Polsce, a także jego potencjalny wpływ na suwerenność narodową. Ponadto zaprezentowane zostały wyniki badania przeprowadzonego przez WEI i Maison & Partners, które ukazały, jak Polacy postrzegają wprowadzenie euro i jakie mają obawy związane z tą zmianą.

W pierwszym panelu pt. „Architektura i historia euro, cele integracji europejskiej oraz struktura i funkcjonowanie wspólnej waluty” wystąpili: Klaus Masuch (były doradca Europejskiego Banku Centralnego, współautor książki „The Euro: Foundations, Crises, Incentives, and Reforms”), Krzysztof Piech (polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych i nauczyciel akademicki) oraz Ignacy Morawski (główny ekonomista Pulsu Biznesu). Moderatorem był Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

W drugim panelu, na temat szans i zagrożeń związanych z wprowadzeniem euro w Polsce wypowiadali się: Boris Vujčić (Prezes Narodowego Banku Chorwacji), Roman Zytek (ekonomista, doradca rządów, były pracownik MFW), Aleksander Pawlak (menedżer z rynku finansowego), Robert Gwiazdowski (komentator gospodarczy i polityczny, ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha. Ponadto autor książki „(Nie)Praworządność”). Moderatorem był Sebastian Stodolak, wiceprezes WEI.

Ostatni, trzeci panel dotyczył geopolitycznych konsekwencji przyjęcia wspólnej waluty. Kwestię „Waluta euro a suwerenność narodowa” omawiali: Philip Bagus (profesor na Universidad Rey Juan Carlos, autor książki „Tragedia euro”), Elżbieta Chojna-Duch (polska prawniczka, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki, w latach 1994–1995 i 2007–2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010–2016), Piotr Koryś (polski ekonomista, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, autor książki „Pożegnanie z pańszczyzną”), Grzegorz Lewicki (wiceprezes International Society for the Comparative Study of Civilizations (ISCSC)). Moderatorem był Łukasz Wojdyga, Dyrektor Centrum studiów Strategicznych WEI.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich prelegentów, a także keynote speakerów: Borisa Vujčića i Philipa Bagusa, jak również Klausa Masucha i Barbary Kolm (Dyrektor Austriackiego Instytutu Ekonomii) za inspirujące przemówienia. Dziękujemy także prof. Dominice Maison za prezentację wyników badania WEI i Maison & Partners na temat postaw Polaków wobec przyjęcia euro.

Idź do oryginalnego materiału