W piątek ceny złota wahały się w pobliżu najniższego poziomu od miesiąca ponieważ dolar i rentowności obligacji umocniły się po danych, które pokazały, iż ceny producentów w USA wzrosły w lipcu.
Dolar zyskał 0,3 proc. w stosunku do swoich rywali i był na dobrej drodze do czwartego z rzędu tygodniowego wzrostu, co sprawiło, iż złoto stało się droższe dla posiadaczy innych walut. Benchmarkowe 10-letnie rentowności również wzrosły czwarty tydzień z rzędu.
Złoto w dół, ETF-y na stabilnym poziomie
Po spadku do najniższego poziomu od 7 lipca br. na początku sesji, ceny złota spot uległy niewielkiej zmianie i wyniosły 1913,35 dolarów za uncję. Oznacza to, iż wartość żółtego kruszcu spadła w tym tygodniu o 1,4 proc. Z kolei srebro spot spadło o 0,1 proc. do 22,66 dolarów za uncję, a platyna zyskała 0,4 proc. i osiągnęła pułap 910,06 dolarów. Natomiast pallad zyskał 0,9 proc., dzięki czemu sięgnął poziomu 1298,19 dolarów za uncję.
Kontrakty terminowe na złoto w USA ustabilizowały się o 0.1 proc. niżej na poziomie 1946,60 dolarów. – Indeks cen producentów był nieco wyższy niż oczekiwano, co spowodowało wzrost rentowności obligacji skarbowych i nieco podniosło indeks dolara amerykańskiego. To wywarło niewielką presję na rynek złota. Obserwujemy również techniczną sprzedaż zarówno złota, jak i srebra, ponieważ wykresy stały się bardziej niedźwiedzie w perspektywie krótkoterminowej w ciągu ostatnich kilku tygodni – powiedział Jim Wyckoff, starszy analityk rynku w firmie Kitco.
W lipcu br. ceny konsumpcyjne w Stanach Zjednoczonych umiarkowanie wzrosły, co zwiększyło nadzieje, iż Rezerwa Federalna nie będzie już podwyższać stóp procentowych.
Prognozy się nie sprawdziły
Z danych amerykańskiego Departamentu Pracy wynika, iż w lipcu br. indeks cen producentów dla popytu końcowego wzrósł o 0,3 proc. W ciągu 12 miesięcy do lipca wskaźnik PPI wzrósł o 0,8 proc. Wcześniej ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters prognozowali, iż wskaźnik cen dóbr produkcyjnych wzrośnie o 0,2 proc. w ciągu miesiąca i o 0,7 proc. w ujęciu rok do roku.