Pokazali, gdzie żyje się najtrudniej. Na liście także europejska stolica

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


W których miastach na świecie żyje się najtrudniej? Dział analiz brytyjskiego tygodnika "The Economist" przygotował listę dziesięciu miejsc nieprzyjaznych życiu. To głównie odległe kraje Afryki i Bliskiego Wschodu, ale także europejska stolica.


Raport brytyjskiego tygodnika oceniał zarówno stabilność sytuacji gospodarczej w danym miejscu, jak i poziom opieki zdrowotnej, edukacji czy rozwój infrastruktury. Analitycy uważają, iż wiele państw Afryki i Bliskiego Wschodu doświadcza głębokich problemów gospodarczych i związanych z zaburzonym bezpieczeństwem.


Kijów wśród najmniej przyjaznych miast do życia


Najgorzej raport Economist Intelligence Unit ocenił jakość życia w stolicy Wenezueli, Caracas. Równie źle ma być w Port Moresby w Papui-Nowej Gwinei, a listę 10 najtrudniejszych miejsc do życia zamyka syryjski Damaszek. Reklama


W rankingu znalazł się także Kijów, ze względu na trwającą wojnę. Raport najniebezpieczniejszych miast sprawdzał ponad 30 wskaźników także w czterech innych kategoriach: opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura.


Opieka zdrowotna oceniała jakość i dostępność usług publicznych i prywatnych. Kultura i środowisko sprawdzała klimat czy wolności osobiste. Edukacja oceniała dostępu do wysokiej jakości szkolnictwa, a infrastruktura koncentrowała się na drogach, transporcie, mieszkalnictwie i globalnej łączności.


Wojny i kryzys nie tylko w Afryce


Większość państw uznanych za nieprzyjazne do życia to miejsca o niestabilnej sytuacji geopolitycznej i głębokich problemach gospodarczych. To także miejsca przeludnione, jak nigeryjskie Lagos i Port Harcourt oraz Harare.
W stolicy Zimbabwe wciąż dużym problemem jest hiperinflacja, której nie powstrzymała wprowadzona w ubiegłym roku nowa waluta ZiG. Mieszkańcy Algieru mierzą się natomiast z ograniczeniami swobód obywatelskich. Z kolei na ulicach Trypolisu w ubiegłym miesiącu doszło do krwawych starć między walczącymi o wpływy różnymi milicjami.
Problem z dostępem do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i edukacji autorzy raportu oceniają jako codzienność niemal wszystkich państw afrykańskich.


W tych miastach życie się najlepiej


Analitycy dokonali też przeciwnej oceny. Za najlepsze do życia miast uznano Kopenhagę. Stolica Danii ma wyróżniać się bardzo wysokim poziomem opieki zdrowotnej, nowoczesną infrastrukturą i stabilną polityką. Przyjazne do życia okazały się także:
Wiedeń (Austria),Zurych (Szwajcaria),Melbourne (Australia),Genewa (Szwajcaria).
We wszystkich tych miastach zwrócono uwagę na zaawansowany poziom dostępu do opieki zdrowotnej oraz dobry poziom edukacji i infrastruktury.
Idź do oryginalnego materiału